Dezinfekční prostředky jsou od dob koronaviru nedílnou součástí našich domácností. Kdykoliv, kdy přijdeme z obchodu, naše kroky nejdříve směřují do koupelny k umyvadlu, nebo lapáme alespoň po nějakém dezinfekčním gelu, který si promneme mezi prsty. Na očistu domácnosti od mikroorganismů se však nezapomíná ani v případě, že se chystáme uklízet dům či byt. Jak to ale s tímto krokem nepřehánět a skutečně tím prospět našemu zdraví?
Všeho moc škodí, a to i dezinfekce
Speciální čistící prostředky a dezinfekce jsme začali používat prakticky ihned, co vypukla nedávná pandemie. V domácnosti jsme několikrát denně otírali kliky u dveří v domnění, že zabijeme všechny mikroorganismy, které by nemoc mohly přenášet. Tento nově vypěstovaný zvyk se nás drží, a to i při každotýdenním uklízení, kdy interiér dáváme takzvaně „do pucu”.
Mnozí však s používáním dezinfekčních prostředků nejsou tak opatrní, jak by měli být. Nepoužíváme je například dle předepsaného návodu, ale dle vlastních domněnek, čímž je používáme špatně. Například v případě použití bělidla nám může nevhodné použití podráždit dýchací cesty i kůži, dokonce i oči. A tak je to u všech toxických látek.
Vždycky dodržujte bezpečnostní pokyny
Při úklidu, ať už se jedná o každotýdenní malý, nebo o velký úklid, ke kterému se schyluje několikrát v roce, rozhodně dodržujte bezpečnostní pokyny uváděné na obalech každého jednoho speciálního čistícího produktu. Navíc se tím pádem i dozvíte, jak použité balení zlikvidovat, kam ho vyhodit, aby životní prostředí neskuhralo.
Řiďte se tedy pokyny na používání a je jedno, jestli to bude některý profesionální čistič od značky Ecolab nebo jiný běžný dezinfekční prostředek.
Při používání takových výrobků buďte velmi opatrní hlavně proto, že se ve vašem okolí nachází děti. Nenechte děti, aby s takovými produkty manipulovaly. Dodržujte pokyny i ono varování, že se mají prostředky skladovat mimo dosah nejmenších.