Jaké víno darovat k 60. narozeninám?

K jubilejním 60. narozeninám patří originální dárek. Lámete-li si hlavu nad tím, čím oslavenci k tomuto významnému životnímu jubileu udělat radost, vsaďte na archivní vína. 

Na co se zaměřit?

Víno k 60. narozeninám by mělo odpovídat chutím a zálibám obdarovaného. Proto bychom ho neměli vybírat jen s ohledem na rozdělení bílé a červené, ale též na oblíbenou lokalitu oslavence. K dostání jsou archivní vína z Německa, Španělska, Portugalska, Francie a Itálie. Tato luxusní vína se prodávají včetně dárkového balení, případně k nim můžete pořídit další doplňky, jimiž jsou vývrtka, klíč na víno, izotermický obal či dřevěnou krabičku až na 4 vína.

Kde nakoupit?

Na prodej nejen archivních vín se specializuje internetový obchod Wineme.cz. Tento eshop provozuje společnost Tastevin, která je na českém trhu více než 10 let. Vína jsou do nabídky po degustaci pečlivě vybírána, tato rodinná firma úzce spolupracuje s vinaři z Francie a Itálie. V sortimentu se nacházejí vína bílá a červená, dále růžová, šumivá, portská a archivní ročníková.

Jak se pozná kvalitní archivní víno?

Říká se, že na dlouhověkost vína má velký vliv hlavně vysoký obsah tříslovin a extraktů. Ovšem vhodnost vína k archivaci ovlivňují ještě další faktory, jimiž jsou ročník, poloha vinice, kvalita producenta a skladování. Při výběru archivního vína bychom měli sledovat kvalitu ročníku a klimatické podmínky, jež měly vliv na zrání hroznů a jejich cukernatost. Mezi velmi povedené ročníky patří roky 1961, 1982 a 1990.

Jak skladovat a otevřít archivní víno?

Vína skladujeme při teplotě 15 °C a relativní vlhkosti 70 % vleže a v temnu. Rozhodujícím faktorem je stálá teplota. Archivní vína bychom měli otevírat ideálně lamelovou vývrtkou, neboť si umí poradit s velmi starým korkem, u něhož hrozí prasknutí nebo drolení.