Díky józe zlepšíte svoji flexibilitu, sílu i rovnováhu

Jóga je duchovní a tělesná disciplína, která pochází z Indie. Samotný název „jóga“ v sanskrtu znamená spojení nebo sjednocení. Jóga zahrnuje cvičení těla, dechu a meditaci s cílem dosáhnout rovnováhy, harmonie a jednoty fyzické schránky, mysli i ducha. Jogíni se snaží dosáhnout vnitřního klidu, ale i protáhnout své tělo, uvolnit svaly a posílit rovnováhu. Existuje mnoho různých stylů jógy, nejpopulárnější však dnes jsou:

 • Hatha jóga
 • Vinyasa jóga
 • Kundalini jóga
 • Ashtanga jóga
 • Bikram jóga
 • Akro jóga
 • Jemná jóga

Proč vyzkoušet jógu?

Toto klidné cvičení se může stát kontrastem ke každodennímu spěchu a příležitostí k urovnání myšlenek, protažení končetin a relaxaci. Mimo to pravidelné praktikování jógy přináší:

 1. Zlepšení fyzické kondice: Jóga zahrnuje cvičení těla, které přirozeně posiluje svaly, zlepšuje pružnost, vyrovnává držení těla a přispívá k celkové kondici.
 2. Odpočinek: Mimo protažení se účastníci každé lekce jógy věnují i meditaci a dechovým cvičením. Fyzický pohyb jakéhokoli druhu také pomáhá se spánkem a vyplavuje příjemné pocity.
 3. Zlepšení flexibility a koordinace: Praktikování jógy zlepšuje pohyblivost a koordinaci těla, což může pomoci i při běžných aktivitách, jako je chůze, běh či jízda na kole.
 4. Zvýšení sebevědomí: Překonávání sami sebe, fyzický výkon i disciplína a zpevněná postava přirozeně posilují sebevědomí.

Jak začít s jógou?

Pokud chcete vyzkoušet tuto prospěšnou aktivitu na vlastní kůži, můžete se zapsat jak na jednorázovou lekci, tak na pravidelné tréninky v nejbližším jógovém centru či posilovně. Existují i intenzivní víkendové kurzy, kde se seznámíte se základními cviky do hloubky a budete se moci zodpovědně rozhodnout, zda vás tato aktivita bude bavit. Pokud nechcete první pozice zkoušet na veřejnosti, zkuste si najít na internetu návody a úplný začátek si osvojit sami doma. Videopostupy bývají často dostupné i zdarma. Na kurzu i doma v obýváku však platí, že při lekcích jógy je třeba se soustředit výhradně na přítomnost, a tak byste měli vypnout či ztlumit veškerou elektroniku – neberte si s sebou PULZE, mobil přepněte do letového režimu a nedívejte se na spálené kalorie na hodinkách. O tom toto cvičení není. 

Autor: Elena Gotfried