Kupujete pozemek? Na tyto věci si dejte pozor

Máte pocit, že jste konečně našli svůj pozemek snů, který se vám zdá ve všech ohledech dokonalý? Splňuje všechny nároky na velikost, zasíťování i vzdálenost od nejbližší zastávky autobusu? Slibuje vám nový pozemek luxusní výhled do lesa, nebo je v blízkosti známých památek? Ať už tak či onak, vždy se zajímejte i o méně dostupné informace o parcelách a pozemcích. Se vším vám pomůže webový portál GeoPas, který funguje jako katastr nemovitostí a umožní vám zjistit více.

Abyste předešli zklamání

Dokonalých pozemků jste určitě už našli mnoho, jenže často se objeví vykřičník s velkým ale. Prozkoumejte vámi vybraný pozemek velmi pečlivě a zjistěte si, zda jde vůbec o stavební plochu či jen ornou půdu nebo třeba zahradu. Ta je totiž primárně určená k pěstování ovoce a zeleniny a povolení na ní stavět byste zřejmě nedostali. Mapy https://geopas.cz/mapa vám umožní danou parcelu i pozemek vyhledat, nabídnou informace v detailu, takže se dozvíte, kdo je vlastníkem, zda jsou zde omezení vlastnického práva, to znamená věcná břemena a exekuce, jaká je bonita půdy a z hlediska využití pozemku vás pak bude určitě zajímat územní plán dané obce. Díky němu se totiž dozvíte, kde se dá stavět a jaká stavba může ve vybrané lokalitě vyrůst. Stejně tak zjistíte, které pozemky jsou určeny především pro občanskou vybavenost, komunikace a jaké jsou další rozvojové záměry a výstavby. Přeci byste nechtěli, aby vám za pár let hned za domem vyrostla dálnice.

Investujte chytře

Velmi výhodně se dají koupit pozemky, které sice nejsou určeny k výstavbě, nicméně jsou součástí plánovaných změn v územním plánu a je tedy vysoce pravděpodobné, že v budoucnu nabydou na hodnotě a stanou se stavebními parcelami. Pokud tedy máte příležitost investovat peníze ležící ladem, pak je koupě pozemků skvělá volba. Nenechte se ale zlákat nízkou cenou, nebo sladkými řečmi realitního makléře a zajímejte se o všechny detaily ke zvolené ploše. Budete možná nemile překvapeni, že pozemek je součástí dědického řízení a může trvat i roky, než se situace s jeho vlastníkem definitivně vyřeší.