Užitečné elektro, které by měl mít doma snad každý

Naše civilizace by se po pár dnech bez proudu v podstatě zcela zhroutila. Není se ani čemu divit, jelikož elektřinou dnes poháníme naprostou většinu věcí v domácnosti, snad mimo plynové trouby.

Některých elektrospotřebičů si všímáme dnes a denně, i když je třeba nepoužíváme, avšak jsou zde i takové, jež využíváme neustále, ale bereme je jako samozřejmost, na kterou myslíme jen zřídka. Dobrými příklady za všechny jsou třeba led žárovky a kouřové detektory.

Led žárovky jsou ideálem úspornosti

Svítit ve tmě musíme nejen pro orientaci v prostoru, ale třeba i když si chce něco přečíst. Problém je elektrický proud, který je stále docela drahý. A proto je i svícení finančně vcelku náročné. I když zde záleží na tom, jaká svítidla zrovna používáme.

Kdo má stále namontované kdysi klasické vláknové žárovky, ten by se měl při dnešních cenách bát rozsvítit, byť jen na pár minut. Tato světla jsou známa jako velký energožrout, což ovšem stále ne každý ví.

Lidé, jež si přejí hlavně šetřit, používají modernější verze světel typu led žárovka e14. Ta je několikanásobně úspornější než výše zmíněný světelný zdroj, ovšem má i další zásadní klady.

Nízká spotřeba led žárovek jim propůjčuje i vyšší trvanlivost. Menší spotřeba rovná se nižší teplota, což má zase pozitivní vliv na délku fungování. Jedna led žárovka tak může klidně svítit i mnoho let, aniž by bylo nutné přistoupit k její výměně.

Malé generování tepla navíc činí tento druh světelného zdroje zcela bezpečným. Ani při dotyku dlouho zapnuté led žárovky se člověk nepopálí.

Jaký si vybrat detektor?

Nejen žárovky, ale i kouřové detektory jsou nenápadné, avšak maximálně užitečné, jelikož nás chrání před vypuknutím požáru. Do domácnosti se ovšem nehodí každý model. Běžně jsou na trhu k dispozici dva základní typy, a sice ionizační a optické.

Zatímco ty první dokáží zareagovat i na menší podněty, optické detektory jsou ideální pro zjišťování větších kouřových částic. Díky tomu se zapínají skutečně jen v případě potřeby.