Jak předcházet bolesti kloubů

Ať už se jedná o krk, záda, páteř, ramena nebo hlavu, bolest nás omezuje v každodenním životě. Díky nim nemůžeme naplno rozvinout svůj potenciál. Je tedy bolest špatná? Teprve díky bolesti si uvědomíme, že naše tělo není v pořádku. Komunikuje skrze ni, a má tak varovnou a ochrannou funkci. Je tedy zajímavé vědět, jak se svým tělem předem správně zacházet, aby k bolesti vůbec nedošlo.

Důležitost kloubů a jejich správné výživy si obvykle uvědomíme, až když nás začnou bolet. Najednou se cítíme o desítky let starší, tělo ztrácí pružnost a dobrá nálada a radost z aktivního života jsou pryč.

Každý ví, že správná výživa je důležitá. Jednou ze složek jídelníčku by měly být také správné živiny pro naše kosti, klouby, vazy a šlachy. Pro náš pohybový aparát je nesmírně důležitý příjem kolagenu – ideálně společně s vitaminy a minerály. Na trhu je několik výrobků obsahujících kolagen. Jejich složení, původ nebo obsah konzervačních látek však často znehodnocuje jejich pozitivní účinek.

Jak vzniká bolest

Nociceptory jsou rozmístěny téměř všude v celém vašem těle. Poškození tkáně způsobuje uvolňování určitých neurotransmiterů, které tyto nociceptory dráždí. Tato informace je přenášena do mozku. Tam jsou signály bolesti zpracovány, vědomě vnímány a předány do příslušných oblastí těla.

Předcházejte bolestem

Dalším způsobem, jak účinně snížit míru bolesti kloubů je výběr správné kloubní výživy, jejíž užívání je výbornou prevencí. Nejde o to stát se extrémním sportovcem. Už jen lehké pohyby, které jsou nenáročné na klouby, mohou udělat hodně. Jízda na kole, běh, plavání, tanec. Sport stimuluje krevní oběh, metabolismus a výživu kloubů, což z dlouhodobého hlediska vede ke zmírnění bolesti. 

Doporučuje se zejména cílený trénink zaměřený na budování svalů. Posílené svaly odlehčí kloubům a páteři. Nepoznáte to hned, ale z dlouhodobého hlediska vám vaše tělo poděkuje. Cvičení vám také dodá trvalý pocit štěstí a předchází depresím.

Doufejme, že to není váš případ. Ale i tak se může stát, že váš program je nabitý k prasknutí a na cvičební program nezbývá čas. Pak pro sebe můžete udělat něco i v práci: pracujte chvíli vestoje. Změna ze sedu do stoje stimuluje kardiovaskulární systém a prospívá vašim svalům. Kromě toho je mozek zásobován čerstvým kyslíkem a vy se stáváte produktivnějšími. S nástavcem na stůl ve stoje budete mít stůl ve stoje před sebou během chvilky. Je praktický a flexibilní a lze jej také v mžiku demontovat, když si budete chtít opět sednout.