Dražby realit jsou nejvýhodnějším způsobem investice do nemovitosti

Hledáte nové bydlení? Nebo chcete využít momentálně nízkých úrokových sazeb hypoték i spotřebních úvěrů a investovat do nemovitosti, kterou můžete následně pronajímat? Bez ohledu na důvod vašeho zájmu o koupi pravděpodobně při hledání postupujete jako většina Čechů, a svůj nový byt či dům vyhledáváte z nabídky realitních kanceláří. Existuje ale způsob, jak koupit nemovitost a ušetřit až polovinu ceny.

Proč jsou  dražby realit oblíbené

Zatímco všude ve světě je účast na dražbě domu nebo bytu velmi oblíbená, u nás je tento způsob nákupu zatím dost přehlížený a nevyužívaný. Přitom zvlášť exekutorské dražby realit vám mohou ušetřit až statisíce korun. Jak je to možné?

Pokud na návrh věřitele rozhodne exekutor o dražbě dané nemovitosti, vyvolávací cena v prvním kole začíná na 2/3 tržní ceny. Jestliže je první kolo dražby neúspěšné, ve druhém kole se dům nebo byt prodává za polovinu běžné ceny. Oproti koupi přes realitní kancelář navíc neplatíte provizi za zprostředkování. Úspora peněz je tak opravdu zajímavá a tento typ nákupu nemovitosti rozhodně stojí za zvážení.

Jak se zúčastnit dražby

Dražby realit jsou nejbezpečnějším způsobem prodeje nemovitostí. Ještě před jejich zahájením máte možnost nahlédnout do znaleckého posudku a listu vlastnictví. Vlastní průběh podléhá zákonné úpravě a je veřejný. Zúčastnit se může každý plnoletý a právně způsobilý zájemce, který složí dražební jistinu. V případě, že se vám nepodaří nemovitost vydražit, jistina je vám na místě vrácena.

Pokud v dražbě uspějete, obdržíte od exekutora Usnesení o příklepu a lhůtu (zpravidla dva měsíce) na doplacení ceny nemovitosti. Máte tak dost času na případné vyřízení hypotéčního úvěru. Vydražením zanikají všechna věcná břemena a zástavní práva, která byla k dané nemovitosti zapsána. Veškeré změny v listu vlastnictví na katastrálním úřadě zajišťuje exekutor.