Akné a špatný stav pokožky? Pomůže změna jídelníčku!

Pokožka odráží celkový zdravotní stav těla. Jistě toto je věta, kterou nechce nikdo slyšet, ale je tomu tak. Kůže totiž patří mezi největší vnější orgán lidského těla a má plochu takřka dva metry čtvereční. Plní řadu funkcí, zejména ochrannou, protože zabraňuje pronikání bakterií, virů a dalších patogenů do těla. 

S ostatními orgány velmi úzce spolupracuje, proto není divu, že každodenní strava má obrovský vliv na celkový stav pokožky. Vysoká míra cukrů a tuků tedy neškodí jen játrům, srdci nebo střevům, ale také kůži, která reaguje po svém – vznikem pupínků a zanícených boláků. Trápení s akné lze předcházet, stačí změna stravování. 

Zrcadlo každodenní stravy

Chipsy, dorty, sladká limonáda, několik kofeinových nápojů a pizza k tomu? Není divu, že při takovém stravování jdou kila nahoru, ale všechny tyto potraviny mají velmi neblahý vliv rovněž na stav pokožky. Důsledkem vysokého množství tuků, cukrů, soli a přidaných látek ve stravě vznikají pověstné beďary, ale při dlouhodobě nezdravém jídelníčku také podkožní akné s bolestivými zánětlivými lézemi. Zásadní boj proti akné tedy musí začít na talíři, přestože období v dospívání nebo v těhotenství hrají také velkou roli hormonální výkyvy. Je také nutné zdůraznit, že kromě stravy a hormonů patří mezi faktory vedoucí k vzniku akné špinavé ovzduší, smog, přílišné slunění, stres nebo používání nevhodné kosmetiky.

Zdravý jídelníček posílí pokožku

Jakým potravinám se vyhnout, aby byly pokožka zdravá a jasná? Rozhodně se vyplatí vyřadit všechny průmyslově zpracované potraviny s vysokým obsahem sacharidů, tuků, soli, aditiv, barviv a dalších dochucovadel. Současně se nedoporučuje konzumovat pokrmy z fastfoodů, sladkosti, cukrovinky, chipsy a další slané pochutiny, příliš pálivá nebo chilli jídla. Je třeba pamatovat, že denní dávka cukru by neměla překročit asi 50 gramů, u soli pak 5 až 6 gramů. Češi obecně překračují tyto míry každý den několikanásobně.

Základem jsou obiloviny

Jak by měl vypadat jídelníček pro pleť bez akné? Stejně jako stravovací režim při touze zhubnout nebo při chronických obtížích. Základem stravy musí být obiloviny a celozrnné výrobky následované hnědou rýží. Namísto červeného nebo vepřového masa je vhodnější volit ryby. Zpestřit každodenní stravu lze pomocí sýrů a luštěnin. 

Samozřejmě nesmí chybět dostatek zeleniny ke každému hlavnímu jídlu a ovoce ke svačinám. Pro zlepšení stavu pokožky se může doplňovat zinek, který současně tlumí záněty v těle i na pokožce. 

Více vody a žádný alkohol

Zdravý jídelníček umožňuje pleti dostatečnou regeneraci, už po několika týdnech odlehčené stravy je vidět rozdíl, pleť je vyživená a netrpí tolik na zarudnutí. Potřeba je také správné hydratace, zapomenout se nesmí na dostatečný pitný režim v podobě dvou litrů vody denně.

Nevhodné jsou sycené limonády, kofeinové a energetické nápoje. Naopak se mohou pít bylinkové čaje, které napomohou k jasné pokožce. Pleti naopak mohou uškodit alkoholické nápoje, různé mixy a koktejly kromě alkoholu obsahují velké množství škodlivého cukru, což může vyvolat zánětlivou reakci a vést k rozvoji nenáviděných pupínků už v čase kocoviny.