Proč si pořídit bivak na ryby

Bivak na ryby je přístřešek, jehož použití má řadu předností. V čem tví nejdůležitější výhody tohoto oblíbeného rybářského doplňku?

Jaké jsou výhody bivaku

Rybářský bivak se vyplatí především všem, kteří tráví u vody více času. Jen těžko se totiž v takovém případě můžete vyhnout nejrůznějším rozmarům počasí. Ty mohou ohrožovat nejen vaše rybářské vybavení, ale zejména vás samotné.

Netýká se to přitom pouze počasí špatného, kdy prší nebo se musíte potýkat s nepříjemným větrem. Proto je ostatně i nejpodstatnějším parametrem bivaku na ryby vodní sloupec. Přístřešek na ryby ovšem umí účinně chránit i před nadměrným sluncem.

Stejně tak je vhodné vzít v úvahu to, že bivak poskytne vašim prutům a dalšímu vybavení účinnou ochranu. Nechávat všechny propriety venku zkrátka značí, že riskujete, že byste o ně mohli záhy přijít.

Částečně může potřeby rybáře u vody naplnit i jiná alternativa v podobě nejrůznějších stanů, plachet a jiných více či méně improvizovaných řešení. Klasický bivak je však odolnější, a i rybářská stráž má pro tyto přístřešky více pochopení.

Při nákupu bivaku nešetřete

Zásadní je ale zbytečně při pořízení rybářského bivaku nešetřit. Kvalitní konstrukce i opláštění zásadním způsobem rozhoduje o kvalitní využitelnosti vašeho přístřešku.

O zvýšení komfortu se stará odnímatelná podlážka, jíž jsou dnešní verze již standardně vybaveny. Většinou se vyrábějí z PVC a nabízejí odolnost proti vodě. Pakliže bivak podlážku nemá, je považovatelný za typ přístřešku, který lze použít taktéž v místech, kde není povoleno standardně stanovat. Někteří rybáři ji nutně nevyžadují, neboť si do bivaku samozřejmě můžete přikoupit i lehátko a toto lůžko vám udělá obdobně dobrou službu.

Samozřejmostí by měla rovněž být přítomnost odvětrávacích oken. Ta vám zajistí jednak přívod čerstvého vzduchu, ale i odvod vlhkosti.

Zkontrolovat se vyplatí především švy, zipy a kolíky společně s jejich uchycením. Kvalitní konstrukce dokáže odolat i skutečně extrémním podmínkám. Tepelný komfort však lze bivaku dodat i pořízením zimního přehozu. Ten navíc přístřešku zajistí i lepší stabilitu.

U bivaku závisí na velikosti i hmotnosti

Nesmíme však zapomenout ani na skutečnost, že komfort a stabilita kráčí ruku v ruce s vyšší hmotností a celkově většími rozměry. To může být poměrně nepraktické pro další transport. Nejlehčí modely mívají cca 6 kg, robustnější provedení však mohou vážit až 16 kg. Převážně jsou tak určeny pro pobyt na jednom místě.

Existují taktéž speciální bivaky pro dva, kam se pohodlně vejdou dva rybáři i se svým vybavením. Uvědomte si však též to, že zejména při zimním rybolovu, kdy máte více věcí, se však užitná plocha rybářského přístřešku logicky o něco zmenší.Jednoznačně je i s kvalitním bivakem nutné realisticky zhodnotit svoje schopnosti ohledně jeho složení. Vyzkoušejte si to raději „nanečisto“ ještě předtím, než reálně vyrazíte do přírody. Nejeden rybář u vody s novým bivakem následně zmatkuje a netuší, kam patří, která tyč. Při výběru vám rádi poradí na stránkách výrobce – Nejsport.cz.