Pravidelně kontrolujte technický stav vašeho vozidla – ušetříte si nejenom peníze, ale také starosti!

Auto, stejně jako jiné technické vymoženosti, potřebuje pravidelný servis. Mnoho řidičů na to však zapomíná a o stav auta se začínají starat až v momentě, kdy se jejich vůz začne chovat nějak jinak. To už však může být na nápravu pozdě nebo si náprava vyžádá mnohem více peněz, než kdyby se závadám předcházelo pravidelnými kontrolami. Na co vše si dávat pozor?

Doplnění oleje a kontrola autobaterie

Výměna oleje je jednoduchý úkon, na který se však často zapomíná. Dlouhé intervaly mezi výměnou oleje však mohou autu velmi uškodit. Pokud jezdíte dlouho s nevyměněným olejem, zkracujete výrazným způsobem životnost motoru. Jednak se více zanáší a klesá těsnost, navíc je zatížen nespáleným palivem. Výsledkem jsou potom zhoršené mazací schopnosti, které mohou vést až k zadření motoru. Pravidelnou výměnu oleje tedy nezanedbávejte, mohlo by se vám to totiž velmi prodražit.

Při pravidelné kontrole vozu se věnujte i autobaterii. Hlídejte si její stáří, protože každá autobaterie má svou životnost. Údržbou ji však můžete o pár let prodloužit. To, v jaké je kondici, můžete zkontrolovat hustoměrem.

Ojeté pneumatiky jsou nebezpečím

Pozornost věnujte i pneumatikám. Každá pneumatika stárne – pokud je tuhá, ztratila pružnost a přilnavost, je na čase začít zvažovat koupi nových pneumatik. Ojetou pneumatiku poznáte také podle hloubky dezénu. U zimních pneumatik by to mělo být nejméně 4mm, u letních 1,6 mm. Zkontrolovat to můžete pomocí speciální měrky. Kontrola dezénu však nestačí. Pozorně si pneumatiky prohlédněte, zda nenarazíte na zduřelá, vypoulená či dokonce popraskaná místa. Důležitý je také tlak v kolech. Pokud je příliš nízký, je zapotřebí kola dofouknout. Pozornost věnujte i samotné jízdě. Z té se můžete o stavu vašich pneumatik také leccos dozvědět. Pokud máte pocit, že auto se na silnici nedrží tak, jak jste byli zvyklí, či dokonce ujíždí do stran, nechte zkontrolovat geometrii kol.

A jak často kontrolujete váš vůz vy?