Lidská sexualita napříč historií – renesance byla obrodou intimního života a počátek nenávisti k ženám

Období středověku bylo kompletně pod taktovkou církve, která svázala všechny oblasti lidského života a nechala zde prostor jen pro asketismus. Tento stav se mírně změnil koncem 14. století, kdy se světem začalo šířit renesanční myšlení. Byla odhalena krása lidského těla, které muselo být celý středověk zahalené díky náboženskému diktátu. Tomu diktátu, který změnil ženy v cudné, zahalené, šedivé mučednice.

Ženské tělo jako symbol sexuality

Renesance byla silně ovlivněná antikou. Mnozí nadšenci a cestovatelé začali objevovat krásy antického světa v podobě dávno zapomenutých soch a jiných uměleckých děl. Najednou se tento trend rozmohl natolik, že ženy už nebyly zobrazovány jako svaté a čisté, ale naopak – byly symbolem krásy, plodnosti a sexuality. Svědčí o tom mnohá renesanční literatura, obrazy i sochy. Najednou veškeré utajování sexu a sexuálních praktik vymizelo. Šlechta holdovala nevázané zábavě a po jejím vzoru se svezl i prostý lid. Stejně tak papežové a knězi žili bezuzdně a neskrývali zhola nic. A i přes to hlásali, jak by se zbožný člověk měl držet morálky a mravnosti. Tento stav však nevydržel dlouho.

Upalme je!

V pozdějších letech se zvedá vlna kritiky vůči křesťanské církvi. Je volána k odpovědnosti za pokrytectví, nemravnost, hamižnost a obchodování s odpustky. Na to samozřejmě církev musí reagovat a jako původ všeho zla a hříchu označí ženu. Již ve středověku se na ženy pohlíželo jako na méněcenné a hříšné. Nyní však křesťanství označil ženin klín za bránu do pekla. Jakýkoliv přestupek ze strany ženy proti sexuální ortodoxnosti se tedy začal vykládat jako důkaz, že žena je poznamenaná ďáblem – že je čarodějnice! Vždyť nejčastější nařčení žen z čarodějnictví se skládalo z „důkazu“, že byla viděna při obcování s ďáblem. Mánie pálení čarodějnic je jednou z nejčernějších kapitol evropských dějin, při které zahynulo bezpočet nevinných žen.

Doba plná svobody

Naštěstí v dnešní době jsme již osvobozeni od církevních pravidel a každá žena může se svou sexualitou nakládat tak, jak je jí libo. V sexu se nemusíte omezovat, ale naopak můžete si bez výčitek objednat novou erotickou pomůcku, užít si sex ve více lidech nebo si zajít do erotického masážního salonuna tantrickou masáž či nuru masáž.

Sdílet článek