Ploché střechy – úskalí a rekonstrukce

Ploché střechy jsou v dnešní době velmi oblíbené, a to nejen u komerčních a průmyslových staveb, ale také u rodinných novostaveb. Je však velmi důležité, jak jsou postaveny, a v žádném případě se na nich nevyplatí šetřit. Rekonstrukce ploché střechy je totiž mnohem náročnější, než je tomu u jiných druhů střech.

Charakteristika ploché střechy

Plochá střecha má sklon, který se pohybuje v rozmezí od 0 do 5 stupňů. Volí se tak, aby z ní mohla dobře odtékat dešťová voda a voda, která vzniká při tání sněhu. Zatímco u nás jsme zvyklí vídat ploché střechy především u velkých hal a komerčních objektů, v cizině jsou z domů s plochými střechami vystavěná i celá města. 

Velkým plusem plochých střech je nižší cena a vyšší odolnost proti větrům. Dochází zde ke snižování tepelných ztrát, protože představují jen minimální prostor navíc, který se musí vytápět. 

Ploché střechy představují prostor navíc. Tento fakt využívají firmy nebo jednotlivci, kteří si nechávají realizovat například takzvanou zelenou střechu. Jedná se o střechy, které jsou částečně nebo zcela zatravněné. 

Jaký může nastat problém u plochých střech?

Přestože ploché střechy zažívají rozkvět a budoucnost jim hraje do karet, mají pár much. Ty se však dají vychytat už na začátku, a to výběrem profesionální firmy. 

Nejčastějším problémem, který v dnešní době řeší firmy zabývající se rekonstrukcemi plochých střech, je jejich oprava z důvodu zatékání. Proti tomu se používají hydroizolační materiály, které však musí být kvalitně položeny a firma si musí dát záležet na kvalitním provedení.

Tak jako ve všem se i v tomto odvětví hodně změnilo. Dnes najdete české profesionální firmy, které se specializují na návrhy plochých střech, nachází řešení přímo pro daný objekt a zabývají se rekonstrukcí střech stávajících.