Kuchyně podle vašich představ

Splnili jste si svůj sen o vlastním bydlení a začali jste ho zařizovat? Nebo jste si pronajali holý byt, který ale potřebujete vybavit? Určitě se v něm chcete cítit jako doma, že? Kromě obývacího pokoje a ložnice, kam se často poutá velká pozornost, by se také neměla opomenout kuchyň.

Kuchyň je centrem domova

Možná si myslíte, že to není pravda. Každý večer sedíte se zbytkem rodiny na pohovce v obývacím pokoji, díváte se na televizi, čtete si knihu nebo hrajete stolní hru. Ale trávíte tam čas povídáním, sdílením zážitků a diskusemi o tom, co vás trápí? Nebo všechno toto probírat při vaření v kuchyni?

Kuchyně je srdcem každé domácnosti a vždy jím i byla. Už v dávné minulosti to bylo místo, kde lidé sedávali, aby si mohli popovídali a udělat domácí práci. Dokonce i peří se zde dralo. Nyní je to stejné, jen se změnily činnosti. Peří už nedereme, ale v kuchyni stále vaříme, povídáme si, řešíme zde různá témata a děti školou povinné dělají úkoly u jídelního stolu.

Při výběru kuchyně pečlivě promyslete její uspořádání

Každý byt i dům má jinou velikost, a to platí i o místnostech. Kuchyně často nemají tolik prostoru jako obývací pokoje, a právě proto je o to důležitější využít každý centimetr. Zvolte si tedy takové uspořádání kuchyně, které vám bude nejlépe vyhovovat.

  • Rohové kuchyně lze použít tam, kde je málo místa. Dobrý výběr rohových skříní vám umožní maximálně využít jinak nevyužitelný roh místnosti.
  • Jednořadé kuchyně jsou ideální pro panelákové kuchyně, studentské koleje nebo kancelářské kuchyně.
  • Kuchyně ve tvaru písmene kuchyně do U jsou určeny všem, kteří nemusí řešit kolik mají prostoru k dispozici.
  • Dalším hitem poslední doby jsou kuchyně s ostrůvkem, které slouží jako místo pro umístění spotřebičů a pult pro ty, kteří si při vaření rádi posedí a popovídají.

Jakou barvu kuchyně mám zvolit?

V kuchyních dříve převládala hnědá, zelená a bílá. Dnes si můžete vybrat nejen z nadčasové bílé, ale také z modré, šedé, žluté a červené barvy pro vaší kuchyňskou linku. Záleží jen na vás, které barvě dáte přednost, ale je vhodné sladit barvu v kuchyni s dalším nábytkem a vybavení domácnosti.

Věděli jste, že vedle barvy je důležitá u kuchyňské linky také kvalita a materiál? Delší záruka značí, že prodejce věří kvalitě výrobku. Kuchyně jsou stavěny tak, aby sloužily dlouhý čas, proto na nich nešetřete. Bylo by zbytečné ji vyměnit už po několika měsících.

A co styl?

Kuchyňské skříňky mohou být v různých stylech, v ideálním případě se rozhodněte pro ten, který bude dominovat vašemu domovu. Ať už to bude:

  • Venkovský styl, který využívá přírodní materiály a vytváří domáckou atmosféru.
  • Rustikální styl s okouzlujícími dekoracemi a přírodními materiály.
  • Moderní styl, který kombinuje různé materiály a lesky a zohledňuje současné trendy ipožadavky zákazníků.
  • Skandinávský styl založený na čistotě a jednoduchosti.
  • Retro styl, který vás vrátí o několik desetiletí zpět.
  • Provensálský styl inspirovaný sluncem zalitým francouzským venkovem.

Nezapomeňte na kuchyňské zóny

V kuchyni by mělo být vše na svém místě a na dosah ruky. Z tohoto důvodu byste také měli uvažovat o rozdělení kuchyně do čtyř hlavních zón. Zóna pro mytí, vaření, skladování a odkládací zóna.

Přemýšlejte o uspořádání spotřebičů

Zónování kuchyně souvisí také s rozmístěním spotřebičů. Varná deska, trouba, digestoř a mikrovlnná trouba patří do varné zóny, na kterou navazuje pracovní plocha. Pokud to prostor dovoluje, nedávejte troubu pod varnou desku či sporák, protože z častého ohýbání by vás mohla začít bolela záda. Naopak mimo varnou zónu by se měla nacházet lednička a mrazák.

Dobré je umístit myčku na nádobí vedle dřezu spolu s odkapávačem na nádobí a mít tak kompletní mycí zónu.

Kam umístíte ostatní spotřebiče, které máte? A kam nádobí, nože, skleničky, misky a talíře? K tomu potřebujete spoustu úložného prostoru, kterého nikdy není dost. Potraviny jsou uložené ve spíži, která by měla být poblíž odkládací plochy. Když budou v těsné blízkosti, nákup z tašky vyndáte a rovnou uložíte na místo, kam patří.