Malý byt? Žádný problém! Víme, jak z něj dostat maximum

Aktuální situace na českém realitním trhu přeje menším bytům. Důvodem jsou ceny nemovitostí, ale také rostoucí náklady na vytápění. Menší bytové jednotky jsou v obou případech rozumnou volbou – jejich pořízení i provoz vychází mnohem levněji. Potíž může nastat v momentě, kdy si nebudete vědět rady se zařizováním. Jak na to, abyste se ve svém malometrážním bydlení cítili útulně? Stačí, když dodržíte několik základních pravidel.

Svezte se na vlně minimalismu

Ať chcete, nebo ne, v menším bytě není místa nazbyt, a proto budete muset přejít na minimalistické myšlení, jehož základním pilířem je vlastnictví pouze nezbytných věcí. Berte to jako výzvu a zbavte se všeho, co se vám doma jen tak válí, ale přitom není životně důležité. Sběrače prachu nepotřebujete. 

V souvislosti s výběrem nábytku a zařízení preferujte jednoduchost, eleganci, čistotu a vzdušnost – váš byteček sice pojme jen několik kousků, o to větší radost vám však přinesou. Pokud vám to umožní rozpočet, zaměřte se na kvalitní materiály v čele se dřevem. 

Pokud s rozpočtem bojujete a musíte se dočasně smířit s levnějším nábytkem, odveďte od něj pozornost výraznými dekorativními prvky. Dobře poslouží například vliesová tapeta s dekorem imitujícím benátský štuk apod.

Dominují světlé barvy  

Malíři Ostrava z řemeslnického cechu Ekomplex upozorňují, že vhodně zvolené barevné schéma vždy vytvoří potřebnou atmosféru – v případě malého bytu je ovšem nutné upřednostnit světlou výmalbu, podlahy i vybavení. Převládat by měly světlé dekory, které je možné místy doplnit o kontrastní plochy.

Malíři pokojů z Ekomplexu dále doporučují pruhované tapety, ale třeba i prvky z průhledných materiálů. Nedílnou součástí menších bytů jsou také rafinované úložné prostory, větší zrcadla a dostatečné osvětlení. 

Nezapomeňte, že v dnešní době není problém sehnat velmi praktické vybavení, které lze v případě potřeby složit, nebo naopak rozložit. Řeč je o sklopných postelích a stolech, rozkládacích gaučích a dalších „vychytávkách“.