Je jich hned několik. Horkovzdušná trouba ve srovnání s tou klasickou především rychleji peče, jak se ostatně můžete přesvědčit na etiketách vybraných zmrazených potravin. Výsledný pokrm je rovněž šťavnatý a lákavě voňavý. Podlouhodobé pečení je ale vhodné upřednostnit troubu klasickou.
Spousta hospodyněk vám potvrdí, že jakmile jednou pečení v horkovzdušné troubě vyzkoušíte, k té klasické se už asi nevrátíte. Nechme ale hovořit fakta.
Statická, nebo horkovzdušná?
Zřejmě víte, že v klasické neboli statické troubě teplo působí z jejích stran, tedy zdola, shora, popřípadě z obou stran. A v troubě horkovzdušné teplo uvnitř cirkuluje, což má za následek rychlejší a rovnoměrnější výměnu tepla, které se tak dostane do každého bodu trouby.
Pečení v několika úrovních
Rovnoměrné pečení mimo jiné umožňuje pečení v několika úrovních trouby a na několika pleších zároveň, aniž by došlo k míchání vůní a chutí. V horkovzdušné troubě zkrátka můžete péct maso i brambory zároveň – brambory v horní a maso ve spodní části, což by v troubě klasické šlo jen s velkými obtížemi. A dokonce v ní ugrilujete i kuře. Na trhu najdete horkovzdušné trouby obsahující rotační gril.
Žádné předehřívání
Další výhodou horkovzdušné trouby je její energetická nenáročnost. Zatímco statickou troubu je nutné před pečením předehřívat, horkovzdušnou nikoliv. Horkovzdušná trouba tudíž spotřebuje mnohem menší množství elektrické energie. Pečení v ní je tedy mnohem více úsporné.
Jakou zvolit?
Na trhu najdete horkovzdušné trouby vestavěné a volně stojící. Odpověď na otázku, jakou zvolit, primárně záleží na tom, zda jste ve fázi plánování vaší nové kuchyně, nebo elektrospotřebič pořizujete do kuchyně již stávající. Zatímco nové moderní kuchyně si přímo žádají spotřebiče vestavěné, které jsou zárukou čistého designu, do kuchyně již zařízené je vhodnější horkovzdušná trouba volně stojící. Její výhodou ale zase je, že je možné ji snadno převážet a přemisťovat. Na čerstvém upečeném kuřátku si tak budete moci pochutnat třeba i na chatě.