Jak vybrat správnou matraci?

Spánek je zajímavý proces, při kterém se člověk nachází v útlumově – relaxačním stavu, kdy dochází k zpomalení dýchání, uvolnění svalstva i snížení reakcí na okolní podněty. Celý proces lze rozdělit na fáze, jimiž člověk prochází během celého spánku. Tyto fáze se odlišují mozkovou aktivitou každého spáče. Rozlišujeme REM fázi a NREM fázi. Fáze REM a NREM se během osmihodinového spánku vystřídají přibližně pětkrát. Spánkem strávíme přibližně jednu třetinu svého života. Je to tedy pádný důvod, abychom si pořídili kvalitní matraci, která zaručí, že se každý den vyspíme dorůžova. Jak ale správně vybrat?

Výběr vhodného materiálu

Důležitým kritériem, který by měl zásadně ovlivnit náš výběr, je materiál z něhož je matrace vyrobena. Díky pokročilým technologiím jednadvacátého století máme na výběr z celé škály materiálů. Velice oblíbená je matrace z antibakteriální polyuretanové pěny, do které se při výrobě přidává antibakteriální složka sanitized. Roztoči ani plísně nemají nejmenší šanci. Matrace z antibakteriálního materiálu je také velice vhodná pro jedince s citlivou pokožkou a alergiemi.

Dalším z materiálů, v nichž můžeme matraci zakoupit je VISCO pěna, nebo-li líná pěna. Tato výplň vlivem teploty lidského těla rozprostře hmotnost a tím zkvalitní spánek. Velice oblíbené jsou i latexové matrace.

Stálicí, která nikdy nevyjde z módy je pružinová matrace. Dalšími materiály může být například bio studená pěna, polyuretanové matrace a žhavou novinkou je matrace extraline.

Na velikosti záleží

Když už jsme se rozhodli z jakého materiálu by matrace měla být, dalším krokem ve výběru je volba vhodné velikosti. Je velice důležité, aby matrace měla správnou velikost. Tu zjistíme tak, že k výšce své postavy přičteme pětadvacet centimetrů a dostaneme nejmenší možnou velikost matrace, kterou ke zdravému spánku potřebujeme. Také šířka matrace by neměla být menší, než osmdesát centimetrů, jedině tak, bude spánek zdravý, vydatný a osvěžující!