Jak financovat stavbu vlastního domu

Už jste se pevně rozhodli, že si necháte postavit dům na klíč? Možná, že ještě nemáte konkrétní představu, jak by měl vypadat, ale víte, že určitě musí být nízkoenergetický, jehož spotřeba tepla při běžném provozu by měla být přibližně čtvrtinová oproti běžným domům. Je pochopitelné, že vaším hlavní cílem je investovat tolik financí, aby výsledný efekt za to stál. Rádi si za kvalitu i úsporu připlatíte něco navíc. Ostatně – vše se vám pak vrátí v nízkých nákladech na spotřebované energie.

Jaké máte možnosti financování stavby domu?

Možností, jak financovat stavbu domu, se nabízí hned několik. Jako první je to hypotéka – asi nejběžnější forma financování pořízení nového bydlení. Má dlouhodobý charakter, protože hypotéka se může splácet i po dobu třiceti let – tedy převážnou část aktivního života. Je třeba mít dostatečný příjem i zajištění. U hypotéky ručíte hodnotou bytu nebo domu a získat můžete maximálně 80 nebo 90 % z jejich hodnoty.

Pro toho, kdo chce ušetřit, je tu program dotace na bydlení Ministerstva životního prostředí ČR – Nová zelená úsporám. Jak sám jeho název napovídá, jedná se o dotační program na úspory energie v rodinných domech, bytových domech v Praze, na výstavbu rodinných domů s nízkoenergetickou náročností nebo na solární termické a fotovoltaické systémy. Pokud budete stavět nízkoenergetický dům mimo Prahu, také můžete o dotaci požádat. Program má hned několik výhod. Výše podpory je až 50 % výdajů. Na stavbu nového rodinného domu s velmi nízkou energetickou náročností je to částka 300 000 Kč nebo 450 000 Kč, přičemž vyšší příspěvek lze získat s využitím některého z obnovitelných zdrojů energie.

Využijte služeb finančního poradce

Občas je velmi těžké se orientovat ve všech možných nabízených produktech a možnostech financování. V takovém případě je rozhodně vhodné kontaktovat finančního poradce. Ten se přeci jen v otázkách financování lépe vyzná a je schopný profesionálně poradit. Cílem finančního poradenství je připravit finanční plán a vybrat ty finanční produkty, které podpoří dosažení vašich cílů. Například úvěr na rekonstrukci vám umožní pustit se do modernizace vašeho stávajícího bydlení. Finanční poradce je schopný nabídnout vám produkty na míru.