Bankovní, nebo nebankovní instituce?

Potřebujete půjčku, ale v nabídce trhu se trošku ztrácíte? Tak vám trošku pomůžeme.

Do finančních nesnází se čas od času může dostat každý. I ten tzv. vysokopříjmový. A půjčka mu dokáže vytáhnout z paty. Za splnění jedné podmínky. Bude-li schopen svůj dluh splatit. Na to je třeba myslet hned na začátku, tedy při zvažování, zda o půjčku vůbec zažádat.

Každou půjčku dobře zvažte

Je můj příjem dostatečně vysoký na to, abych byl schopen měsíc co měsíc splácet splátku půjčky? Půjčuji si na něco, bez čeho se skutečně neobejdu a v budoucnu mi popřípadě vygeneruje další příjem? To všechno jsou otázky, na které je vhodné si sám odpovědět. Pokud se vám porouchá auto nebo počítač, které používáte k obživě, chtě nechtě si musíte pořídit nový, a půjčka je v tomto případě určitě na místě. Jiné to už je s vánočními dárky a dovolenou, které, až na to chvilkové potěšení, nemají žádnou přidanou hodnotu.

Bankovní versus nebankovní finance

Co se samotné finanční instituce, od které můžete o půjčku zažádat, týče, zde existují dvě možnosti. Nabízejí se bankovní a nebankovní finance. Nejdříve se zkuste obrátit na banku, u níž máte vedený svůj běžný účet. Zná vaši finanční bonitu a může vám nabídnout půjčku za výhodných podmínek. Pokud tomu tak není, nebo potřebujete víc, než vám banka nabízí, budete si muset o půjčku klasicky zažádat.

Půjčka od banky

Bance budete muset doložit veškeré své příjmy a výdaje, ať již se jedná o vaše běžné náklady na živobytí, ale i závazky u jiných bank. Její snahou je klienta si dobře prověřit a zjistit, jestli svým finančním závazkům bude schopen dostát. Může se tak stát, že vaše žádost bude zamítnuta.

Půjčka od nebankovní instituce

V tom případě se ještě můžete obrátit na nebankovní instituci. Ta klienty nenahlíží tak přísným okem, ale za to počítejte s o něco vyšším úrokem, který je jakousi daní za riziko, které podstupuje. Ne všechny půjčky od nebankovních institucí jsou ale nevýhodné. Například společnost Nebankovní finance, která se specializuje na nebankovní finance po celém území České republiky, má ve své nabídce nebankovní půjčky se zástavou nemovitosti s úrokem ve výši necelých pět procent s dobou splatnosti až 30 let. Tento produkt rozhodně stojí za zvážení.