6 knih a filmů o kávě pro milovníky tohoto nápoje

Káva a dobrá knížka prostě patří k sobě. A co kdyby ta knížka navíc byla o kávě? Můžete se něco zajímavého dozvědět. Pokud nejste zrovna milovník čtení, podívejte se místo toho na film. Filmů o kávě je také poměrně dost.


Vybrali jsme pro vás několik filmů a knih, jejichž tématem je káva, respektive druhy kávy, příprava kávy, kávovary a podobně.

1. James Hoffmann: The World Atlas of Coffee

Světový atlas kávy bere zemi po zemi (od Bolívie po Zambii), zaměřuje se na druhy kávy pěstované v dané zemi, avšak mluví také o tom, jak vznikly espresso kávovary. Vyšla už ve druhé edici a je o ni velký zájem. Kniha však nebyla přeložena do češtiny, seženete ji tedy pouze anglicky.

2. Dhan Tamang: Coffee Art

Úžasné čtení pro milovníky kávy, kteří se chtějí naučit, jak vytvořit krásné obrázky v mléčné pěně. Učitelem vám bude největší světový specialista na latte art. Osvojíte si základní dovednosti a vzory, které později přetvoříte v sofistikovanější díla. Po přečtení této knihy se stanete odborníky na šablony i volné lití a stane se z vás hvězda večírku. Opět jde o knihu v angličtině.

3. Petra Veselá: Kniha o kávě

Pokud je pro vás angličtina problém, doporučujeme Knihu o kávě od české autorky. I ta vám vysvětlí, jak se pěstuje a praží, jaké jsou odrůdy kávy, co ovlivňuje způsob pražení, mletí a uchovávání. Autorka vysvětluje také druhy kávy – espresso, cappuccino a další.

4. Coffee Heroes (2020)

Film sleduje osud klidné polské baristky Agnieszky, která se snaží stát první ženou s titulem World Barista champion. Není to tedy dokument, nýbrž příběhový film pro všechny milovníky kávy. Baristka si najde trenéra, který je bývalým vítězem titulu, ale ten je kávou doslova posedlý. Pátrá po dokonalém šálku kávy v komunitách v Etiopii, Agnieszka tam cestuje s ním. Příběh je zajímavý, nicméně film opět neexistuje v české verzi.

5. Černé zlato (2006)

Film je sice starší, ale zato je dostupný na YouTube online. Jde spíše o dokument, který poodhaluje zákulisí pěstování a obchodování s kávou. Uvidíte, jaký život vedou pěstitelé kávy, a budete donuceni se nad tím vším zamyslet. Po zhlédnutí tohoto dokumentu vám už nikdy nebude jedno, odkud pochází káva, kterou si kupujete.

6. AeroPress Movie (2018)

Říká vám něco AeroPress? O tomto alternativním způsobu přípravy kávy natočil dokument český režisér. Dokument vypráví o samotném vynálezci AeroPressu, Alanu Adlerovi. 

Tak na co se podíváte vy? Nebo budete raději číst?