Využití hutních materiálů

tyče

Hutní materiál zahrnuje mnoho nejrůznějších výrobků. Obecně jde rozdělit na neželezné a železné kovy. K nejčastěji vyhledávaným materiálům pro další výrobu se řadí hliník, plast a nerezová ocel.

Snadno zpracovatelný hliník

Nejčastěji se zpracované hutní produkty používají ve stavebnictví, ve výrobních podnicích, ale rovněž jako letecké materiály. Vyhledává je i požární ochrana, řemeslníci a domácí kutilové. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a neuniknou vám všelijaké desky, trubky, tyče a plechy. Slitiny s hliníkem obsahují též jiné prvky, čímž se vylepšují jejich vlastnosti. Hlavně jde o vyšší pevnost. Hliník patří obecně k lehkým, trvanlivým, odolným a vysoce recyklovatelným materiálům. Nechybí ani odolnost proti korozi, jednoduché zpracování a lehká váha. Konkrétní vlastnosti se odvíjí podle hlavního slitinového prvku. Tepelně zpracovatelné slitiny obsahují především měď, hořčík se silikonem nebo zinek.

Hliníkové tyče a plechy seženete v různých rozměrech. Rozhodněte se, jestli potřebujete vysokou pevnost po tepelném zpracování, svařitelnost několika způsoby, tvárnost po žíhání, dobrou třískovitou obrobitelnost a mnoho jiných schopností.

Různá odolnost proti korozi

V praxi se setkáte s mnoha druhy ocelí, které se od sebe odlišují odolností proti korozi. Pokud budete shánět například kvalitní nerezové tyče, zjistěte si podrobné vlastnosti na základě jakosti. Chemické složení udává, jestli půjde o feritické, austenitické-feritické, martenzitické nebo austenitické oceli. Jedna z jakostí (1.4006 / 410) se dodává hlavně v tyčích, někdy i v plechu. Je speciálně určena pro středně namáhané součásti a hřídele. Obtížně se svařuje, ale patří mezi kalitelné, magnetické a leštitelné. Korozi dobře odolá v agresivním prostředí, kde se nevyskytuje chlor, ale také ve vodním a s párou. Používá se až do 600°C.

Sdílet článek