V čem spočívají výhody anhydritové podlahy?

Lité podlahy

Pod pojmem anhydrit se skrývá litá vrstva, která se hojně využívá k zalévání třeba podlahového vytápění. Po jejím vytvrdnutí na ni může být položena podlaha dle našeho výběru. Ve zkratce můžeme říci, že se jedná o skvělou alternativu k podlaze betonové, a navíc má řadu zajímavých předností.

Proč se rozhodnout pro anhydrit?

Lité podlahy jsou tvořeny pojivem vyrobeným z energosádrovce, do něhož se ještě přimíchá plnivo v podobě štěrku nebo jemného písku. Pokud se k těmto komponentům přilije voda, vznikne anhydritová směs. Tu poté stačí vylít po podlaze a nechat zatvrdnout. Pokud stále váháte, jestli anhydrit nebo beton, hned si porovnáme jejich vlastnosti. V prvé řadě je ve srovnání s betonovou podlahou lépe tepelně vodivá. Právě z toho důvodu se jí doporučuje zalévat podlahové topení. S tím totiž souvisí objemová hmotnost obou typů podlah. U betonové podlahy činí 1500-1800 kg/m3, u anhydritové přesahuje 2000 kg/m3. Ovšem co se týče tloušťky podlahy, u betonu budete potřebovat 10 cm, u anhydritu pouze 6 cm.

Snadnější práce a údržba

Pro vylití anhydritové podlahy nebudete potřebovat výztuže, jimiž jsou například kari sítě. Zároveň není třeba tento typ podlahy nijak vyrovnávat, neboť má samonivelační vlastnosti. Ty spočívají v možnosti namíchání tekutější směsi, než jakou známe u betonu. S tím je spojeno i rychlejší vysychání, tvrdnutí a zrání podlahy. Již po dvou dnech je podlaha pochozí. Před pokládkou finální podlahové krytiny je třeba anhydrit přebrousit, aby se odstranil tzv. šlem.

Když se rozhodnete pro anhydrit

Zajímá-li vás lité podlahy ceník, ten není možné jednoznačně stanovit. Cena anhydritové podlahy se odvíjí od celkové plochy, její tloušťky, případně umístění stavby. Pokud oslovíte firmu, která se litím anhydritu zabývá, zašle vám na základě zmiňovaných údajů nezávaznou cenovou nabídku.