Čelovka představuje užitečného pomocníka pro mnoho situací. Kde všude se vám bude hodit a jak si vybrat tu správnou?
K čemu slouží čelovka
Čelová svítilna alias čelovka je doma, v práci i venku vysoce užitečná. Můžete s ní vyrazit venčit psa či se v kempu bez obav vydat na WC. Čelovkou je vhodné vybavit z bezpečnostních důvodů i děti, pokud se pohybují venku.
Kvalitní čelovku využijete při outdoorových aktivitách, jako jsou treky. Ve velké míře čelovky nosí sportovci, kteří v nich běhají nebo zařazují do své cyklo výbavy. Do přírody s nimi chodí také myslivci.
Posvítíte si s nimi také při práci, ať už v dílně nebo na zahradě. Čelovka vám poskytne dostatek světla a současně vás nebude nepříjemně oslňovat odlesky, které se odrážejí od pracovní plochy. Současně vám umožní si uvolnit ruce.
Čelovku byste po ruce měli mít nejen doma, ale i na chalupě, až si budete třeba potřebovat dojít pro dřevo.
Jak vybrat čelovku
Kvalitní čelovku vybíráme nejen s ohledem na účel využití, ale také podle několika důležitých parametrů:
Světelný tok
Světelný tok je vyjádřený v lumenech a jde v podstatě o sílu osvětlení. Podobný údaj se uvádí na žárovkách.
Lze říct, že vám běžně stačí čelovky se světelným tokem 100 až 400 lm. Slabší verze využijete hlavně pro dětí, naopak ty silnější se hodí do extrémních podmínek. Pamatujte, že vyšší intenzita světla dává více „zabrat“ baterii.
Dosvit
Dosvit vyjadřuje, jak daleko vaše čelovka dosvítí. Je nutné si uvědomit, že výkonná čelovka má i delší dosvit, ale na druhou stranu i kratší výdrž. Ta se pohybuje od základních 3 hodin až po 200 a více hodin u nejlepších modelů.
Kolik je tedy „akorát“, abyste se zbytečně nepřipravili o životnost? Dosvit 50 m vám bude stačit na běžné aktivity jako cyklistika nebo venčení vašeho mazlíčka. Kolem 100 m je už dostačující hodnota vhodná například pro rybáře nebo sportovce. Profesionálové v extrémních podmínkách volí ještě vyšší dosvit.
Velikost světelného kuželu
Velikost světelného kuželu určuje, jak široký prostor vám čelovka osvítí. Běžně se tato hodnota pohybuje kolem 20° a lze říct, že je dostačující opět pro většinu běžných aktivit, jako je běh.
Čelovka pro náročné pokryje i 180°. Musíte počítat i s tím, že pozor, čím více prostoru čelovka zvládne osvítit kolem vás do strany, tím méně ovšem bude svítit do dálky. Takto řešené čelovky využijí například vyznavači outdooru.
Barva světla
Barvu světla nejspíše nebudete řešit u klasické čelovky, kterou si potřebujete občas svítit doma. Profi čelovka už však bývá vybavena možností změny barvy světla. Nejčastěji je k dispozici světlo červené.
To využijí myslivci a lovci, ale i rybáři nebo speleologové. Model s funkcí stroboskopu v podobě červeného nebo bílého světla se hodí pro outdoorové aktivity.
Zdroj napájení
Prakticky máte dvě možnosti, a to čelovku na klasické baterie, případně model se zabudovaným akumulátorem.
Nanejvýš lze doporučit variantu číslo jedna, ať už půjde o klasické jednorázové baterie nebo o dobíjecí verzi. Nejčastěji se používají baterie tužkové nebo knoflíkové.
Akumulátor zabudovaný v zařízení se mění jen obtížně, zatímco koupit libovolný druh baterií problém nebývá, byť je musíte mít doma raději v rezervě. I s nabíjecí čelovkou je však potřeba s sebou vždy raději mít náhradní zdroj.
Odolnost
Určitě je vhodné, aby vybraná čelovka disponovala základní odolností proti vodě. V závislosti na dalších požadavcích může být též svítilna odolná proti prachu nebo nárazům.