Podle čeho vybírat elektroskútr?

Motoe.cz

Chůze je velice zdravá nejen pro vás, ale také pro životní prostředí, nikoli však rychlá, pokud chcete spojit dvě kladné vlastnosti, představte si elektroskútr, který splňuje oba požadavky. 

Jedná se o dopravní prostředek, který má několik nesporných výhod pro svého uživatele. Ať už si vyberete jakýkoli model elektroskútru, základní výhody jsou stejné. Elektrický skútr je definován zákonem jako jednostopé vozidlo, které se může pohybovat na pozemních komunikacích. 

Elektroskútr je vzhledově přirovnáván k motorce, objem motoru je však mnohem menší, jeho maximální rychlosti jsou nižší. 

  • Ekologická a tichá jízda – jak již sám název napovídá, jedná se o dopravní prostředek, který jezdí na elektromotor, jízdu si tak užijete v tichosti, neboť neuslyšíte běžný spalovací motor, zároveň také není užíván motorový olej a pohonné hmoty.
  • Rozměry a nízká hmotnost – což umožňuje parkování kdekoli, snadná jízda na silnici, ale také lehká manipulace i pro ženy.
  • Pořizovací náklady – mezi přednosti také patří nízké pořizovací náklady, které jsou s elektroskútrem spojené. V porovnání s motorkou nebo běžným autem se dostáváte na zlomek pořizovací ceny. Přibližně se cena pohybuje od 30 tisíc korun, vyšplhat se však může až na 80 tisíc korun, vždy záleží na daných požadavcích.
  • Sezónnost – elektroskútr přináší i jednu běžnou užitkovou nevýhodu, není možné jej používat během zimy. V létě si zároveň musíte hlídat počasí, aby vám to za deště neuklouzlo.

Základní parametry pro výběr elektroskútru?

  • Věk a výkonnost motoru – elektrické skútry jsou také závislé na věku jejich řidičů. U plně výkonných elektroskútrů, jejichž rychlost je okolo 70 km/h, jste povinni být plnoletí a mít řidičské oprávnění. 

U skútrů, jejichž omezení motoru je do 4 kW, pak si můžete řidičák dělat již od 15 let, u výkonnějších skútru do 11 kW, můžete dělat řidičák od 16 let. Jsou také elektroskútry, u kterých není řidičák vůbec potřeba, jedná se o skútry, které mají rychlostní omezení do 25 km/h, součástí jsou také pedály, výkon těchto skútru je do 250 W, neboť se v zásadě nejedná přímo o motorky, ale spíše o kola. 

Máte-li skútr, na který není potřeba řidičák, kupte si helmu a můžete vyrazit. U výkonnějších elektroskútru jsou také vedlejší pořizovací náklady, neboť jej musíte přihlásit na dopravní inspektorát, sjednat si povinné ručení a mít řádně provedenou technickou kontrolu. 

Elektrický skútr

Jestliže nejste omezeni věkem, zaměřte se na to, zda budete na skútru jezdit samostatně nebo s někým, čím je zátěž pro skútr vyšší, tím výkonnější je stroj potřeba.

  • Baterie – podle náročnosti cestování také budete potřebovat silnou baterii. Elektroskútr je možné nabíjet pomocí běžné elektrické zásuvky na 230 V. Pokud parkujete na ulici, vybírejte především elektroskútr, který má vyndavací baterii, abyste ji mohli nabíjet doma. U delších tratí je vhodné mít baterii náhradní, která bude vždy plně nabitá.
  • Nosnost – standardně se pohybuje nosnost do 120 kg, robustnější elektroskútry vám nabídnou nosnost přibližně do 180 kg.
  • Příslušenství – u výkonnějších elektroskútru se také pohlíží na brzdy, rychlejší skútry vyžadují už brzdy kotoučové, které jsou kvalitnější. U pomalejších strojů můžete volit i brzdy bubnové.

Rada na závěr

Pohyb na pozemních komunikacích vyžaduje také dobré znalosti ohledně silničního provozu, které jsou pro osoby s řidičským oprávněním samozřejmostí. Máte-li stroj, který toto oprávnění nevyžadujte, nastudujte si dostatečně dopravní značení, přednosti a první pomoc. 

Zároveň mějte elektroskútr v bezpečném stavu, pravidelná kontrola se doporučuje pokaždé, když jej připravujete k jízdě po zimní sezóně. Mezi oblíbené modely patří elektroskútry Racceway od české značky Motoe.cz. V modelových řadách najdete levnější modely s nižším výkonem i nadupané cestovní skútry s dobrým dojezdem i výkonem.