Tapety jsou stále v kurzu

tapetování

Domnívali jste se, že tapetování není v dnešní moderní době nic než přežitek? Velký omyl! Tapety, fototapety i samolepicí tapety zažívají stále větší boom. Důvodem bezesporu je, že jde tapetování ruku v ruce s trendy. Staré známé retro vzory byly už dávno nahrazeny těmi moderními. A tak ani dnes, v jednadvacátém století, nejsou tapety z nouze ctnost, ale moderní a svěží způsob, jak svůj interiér odlišit od tisíců jiných.

Proč je tapetování skvělý nápad?

Je jednoduše tím nejlepším způsobem, jak svůj interiér ozvláštnit, nebo dokonce zcela proměnit, v rekordně krátkém čase. Tapeta dokáže, co bychom s barvami zvládali jen horko-těžko. Dává nám nepřeberné možnosti co do barevných kreací a kombinací. Na jednolitost se tady nehraje. Fantazii se totiž meze nekladou. A to zdaleka neznamená, že váš byt bude evokovat cirkus. Tapety lze totiž zvolit i velmi decentně, tón v tónu. Záleží na vkusu každého z nás. Ať už vybereme jakýkoli styl, můžeme si být jisti, že dobře zvolené tapety dodají našemu domovu osobitost a originalitu, v mnoha případech dokonce umělecký nádech, což nejsou jejich jediné výhody. V zimě tapety udrží více tepla a celoročně fungují jako protihluková bariéra. Tu ocení zejména majitelé panelových bytů. Mezi širokou škálou tapet jsou i takové, které dokáží zakrýt praskliny, nebo představují přirozenou ochranu před plísněmi.

Co se ještě změnilo?

Vedle avizovaných retro vzorů zažil modernizaci i materiál, z něhož se tapety vyrábějí. Dominantní byly v minulosti ty papírové. Ani těm ještě zcela neodzvonilo. Stále patří k nejlevnějším na trhu. S nízkou cenou se ale pojí také jejich ne příliš dlouhá životnost.

Tento typ tapet se brzy opotřebovává a není omyvatelný. Mohlo by to znamenat jeho navlhnutí, rozmočení a rychlý konec. Opravdu dobrou odolnost a zejména snazší aplikaci nabízejí tapety vliesové. Jedná se o materiál z netkané textilie z lisovaných neuspořádaných buničitých a syntetických vláken. Ta jsou jak voděodolná, tak omyvatelná. Zároveň jsou i velmi pevná, díky čemuž dokáží zakrýt drobné praskliny či nerovnosti.

Když tapetu nechcete navěky…

V časech minulých by odstranění znamenalo jediné – seškrábat a vymalovat. Časy se ale naštěstí mění. Snadné je nejen nanesení tapet, ale také jejich sundání. Před nalepením jednoduše stačí zeď napenetrovat.  Vše pak jde jako po másle.

Sdílet článek