Prodej bytu Praha – víte, že s pomocí takzvaného homestagingu můžete zvýšit cenu vaší nemovitosti s minimálními náklady?

nedostatek bytů v Praze

Pakliže zvažujete prodej bytu v Praze, o zájemce jistě nouzi mít nebudete – díky chronickému nedostatku bytů v Praze jich ještě většinu budete odhánět. Cenu tak můžete již od začátku nasadit vysoko nad republikový průměr. Ale co takhle vizuálně zatraktivnit váš byt natolik, abyste mohli odůvodnit její nasazení ještě o pár procent navíc? Přesně od toho je zde takzvaný homestaging. O co jde a jak to funguje, to se dozvíte na následujících řádcích.

Prodej bytu – bez homestagingu prodáte levněji, než byste mohli

Jakkoliv šlo dříve často o zanedbávanou složku prodeje nemovitosti, dnes se bez profesionálního homestagingu takřka neobejdete. Toto anglické slovíčko neznamená v podstatě nic jiného, než takovou přípravu nemovitosti, která ji bude jak na fotkách, tak při osobní prohlídce představovat v co nejatraktivnějším světle. Takto načančaný byt se pak prokazatelně prodává o mnoho lépe než byt, který vypadá jako uprostřed běžného provozu. A to klidně třeba o celou desetinu!

Podceňováním tohoto kroku si tak pod sebou sami při prodeji podřezáváte větev!

Komu tento důležitý úkol svěřit?

Samozřejmě, pokud máte talent a cit, můžete svou domácnost upravit třeba sami či s pomocí některých internetových návodů. Pravděpodobně ale nedosáhnete takových výsledků, jakých dosáhnou profesionálové. Koneckonců, jsou firmy a nezabývající se ničím jiným než právě tímto, jakož i realitní specialisté jako Bigle.cz, nabízející krom homestagingu i další podporu související s nemovitostmi. Myslíte, že dokážete konkurovat jejich vědomostem a zkušenostem? Jestli ano, možná jste se minuli povoláním!

Jaká je cena takovéto služby?

Byť se ceník jednotlivých společností může lišit, základní homestaging bytu lze bez problémů sehnat za cenu do 10 000 korun. Samozřejmě je rozdíl mezi úpravou bytu 2+kk a vily se zahradou, případně luxusní nemovitosti v takovém případě počítejte s částkou větší – klidně v řádu desítek tisíc korun. Pokud hledáte pouze dílčí úpravy, pak může takováto investice představovat třeba pouhých pár tisíc korun.

Co všechno může takový homestaging zahrnovat?

  • Stylová úprava nemovitosti. Tomu v jaké čtvrti se byt nachází a jak je starý a jakou cílovou kupeckou skupinu u něj předpokládáte, tomu by se měl přizpůsobit i vzhled. Většinou se při homestagingu vyznává styl takzvaně minimalistický a počet takzvaných „krámů“ se snaží spíše srážet, ale pokud jde třeba o starý byt s charakterem, nic nebrání tomu většinu stávajících dekorací a předmětů zachovat a pečlivě je naaranžovat pro co největší efekt.
  • Čistota je nejen půl zdraví, ale i půl úspěšného prodeje. Vydrhnutá podlaha, vyluxovaný koberec, vyleštěné povrchy – to vše je při homestagingu samozřejmostí.
  • Vaše osobní věci nepůsobí při případné prohlídce dobře. Rodinné fotografie nebo váš zubní kartáček v koupelně nebude u prohlížejících budit dvakrát velký zájem. Dobrý homestagingový specialista to ví a zařídí nápravu.
  • Organizování prostoru je důležité – ostatně existuje i celá psychologie prostoru. Dobře rozmístěný nábytek může dělat byt opticky větším, než doopravdy je. Příliš mnoho obrazů na zdech dělá místnost stísněnější. Homestaging dokáže pracovat s prostorem tak, že se ještě budete sami divit, jak může váš byt vypadat!
  • Nepodceňovat detaily! Čerstvé květiny ve váze, pečlivě zastlaná postel, vkusně zvolený ubrus – i zdánlivé drobnosti dělají hodně. A to se promítne i na prodejní ceně.

Prodávali jste někdy byt nebo to máte v plánu? Kolik pozornosti jste věnovali nebo budete věnovat jeho úpravám? Máte nějaké tipy či rady v tomto směru pro ostatní? Napište je do komentářů!

Sdílet článek