Lidé se obvykle dělí na milovníky piva, nebo vína. Zlatavý mok s bohatou pěnou nechme stranou a pojďme se věnovat tomu, jenž vzniká z vinných hroznů uzrálých vlivem slunečních paprsků, opírajících se do vinohradu. Víno je tradičním nápojem už od dob dávno minulých a nabízí příjemný chuťový zážitek.
Víno jako tradiční nápoj
K vínu patří vinohrady a vinné sklípky, kde tento alkoholický nápoj chutná asi nejlépe. Můžete si udělat doma hezký večer s partnerem či přáteli, při němž by láhev červeného nebo bílého vína určitě chybět neměla. Víno umí navodit pohodovou atmosféru, dobře se u něho povídá nebo poslouchá muzika. Kdo rád mlsá, lze si k němu dát slané krekry, brambůrky či kousek dobrého sýra, ke kterému se bude hodit zejména červené víno. Naproti tomu bílé víno je vhodné k drůbežímu masu nebo rybě. Nechybí ani na tradičním vánočním stole. Sladké víno je možné popíjet k moučníkům, protože je svou chutí výborně doplní. Někdo ovšem dává raději přednost suchým vínům.
V hlavní roli sekt
Umíte si představit oslavu významného výročí bez bublinek? Ano, výborné šampaňské si přímo říká o to, aby bylo použito jako přípitek pro oslavence. Nebo jste zvyklí ho bouchnout právě s úderem půlnoci o Silvestru, a přivítat tak nový rok? Těch příležitostí, kdy hlavní slovo dostávají sekty, je v životě samozřejmě více. Nechybějí ani na svatbách, firemních akcích a mohou být vhodnou příležitostí pohostit společnost, kterou jste si pozvali domů.
Slovo má burčák
S koncem léta se mnozí těší na burčák, což je meziprodukt při výrobě vína. Jedná se o částečně zkvašený hroznový mošt s typickou chutí a s obsahem cenných látek. Jeho popíjení zpříjemní nadcházející podzim a loučení s létem. Burčák je určený k okamžité spotřebě, nelze ho uchovávat, jak tomu třeba bývá u archivních vín. O to více je ceněný, protože si ho lze užít jen v omezeném čase v době vinobraní.