Hodinářství, klenotnictví, potravinářství, zdravotnictví, automobilový i vojenských průmysl a mnoho dalších oblastí. Tam všude se využívají ultrazvukové čističky, které pracují rychle a precizně. Pronikat začaly dokonce i do domácností.
Ruční čištění není dokonalé. Člověk sem tam zapomene špínu v nějakém rohu, velmi špatně se mu čistí dutiny a otvory, které nejsou skrz celý výrobek. S tím vším si ultrazvuk poradí bez problému.
Jak funguje čištění ultrazvukem?
Základem pro ultrazvukové čističky je proces tzv. kavitace. Čistička se skládá z generátoru vysokofrekvenční energie, měniče a ultrazvukové vany s kapalinou. Energie z generátoru se pomocí měniče promění na mechanicko-akustické kmity, ty vytvoří ve vaně ultrazvukové pole. Ultrazvuk při průchodu kapalinou způsobuje kmitání molekul a vznik malinkých bublinek, které postupně expandují a smršťují se. A právě tyto bublinky strhávají z povrchu předmětů nečistoty.
Podle čeho vybírat ultrazvukové čističky?
Prvním kritériem by měla být četnost využívání. Do domácnosti se hodí malá přenosná čistička, celonerezové laboratorní čističky jsou vhodné do provozů, kde je vytíženost maximálně 4 h denně. Při větším vytížení by byla významně zkrácená životnost. Do průmyslu jsou vhodné průmyslové ultrazvukové čističky se svařovanou vanou se silným plechem.
Když už jsme u té vany, její velikost je pochopitelně důležitá. Prodejci obvykle uvádí vnitřní rozměry vany, musíte však počítat s tím, že využitelná část bývá menší – kvůli nerez koši, jenž se vkládá dovnitř. Vždy je doporučováno vybrat raději větší velikost.
Důležitým parametrem je frekvence ultrazvuku. Obecně platí, že nízké frekvence jsou vhodné pro čištění silně znečištěných kovových dílů (např. autodílů), vysoké zase pro jemné čištění součástek, které se nesmí poškodit (např. tištěných spojů, základních desek PC, hodinových strojků). Existují i dvoufrekvenční čističky s možností nastavení. Nastavovat lze rovněž čas čištění a teplotu lázně.
Vybrat si správnou ultrazvukovou čističku není věda
Důležité je přesně vědět, co vlastně chcete čistit a jak je to velké. Pak se stačí poradit s prodejci ultrazvukových čističek, oni vám poradí. Můžete to zkusit v e-shopu Ultrazvuk-sro.cz, kde mají celou škálu laboratorních i průmyslových čističek. Nechybí ani zmiňované dvoufrekvenční čističky (najdete je v kategorii LABORATORY DUAL).
Zajímavost na závěr – co má ultrazvuková čistička společného se slivovicí
Ultrazvukové čističky se nemusí využívat nutně pouze na čištění. Často byste je našli také v palírnách, kde se používají pro odplynění čerstvě vypálené slivovice. Destilát se prostě nalije do vaničky, ultrazvuk ho rozkmitá a zbaví nežádoucích plynů. Tímto způsobem upravená slivovice se nemusí nechávat odstávat, je vhodná ke konzumaci. Mimochodem, řada moderních čističek má funkci DEGAS, která slouží právě k rychlému odplynění.