Nejdříve jsme roušky šili, protože jiná možnost ani nebyla. Pak jsme se učili rozpoznávat, které jsou dobré a skutečně nás ochrání. Nově musíme zkoumat respirátory. Vyplatí se investovat do dražších nano respirátorů? A jak poznat pohodlný respirátor, co bude dobře přiléhat?
Odpovědi na tyto otázky vám minimálně částečně poskytne recenze FFP2 respirátorů, jež vyšla na Ecoblogu. Recenzuje konkrétně dva respirátory FFP2, Spurtex a BreaSAFE. Oba dva jsou české a kvalitní.
V čem se liší nano respirátory?
Oba dva respirátory vyrábí česká rodinná firma Nanospace. Proslavila se až nyní v době koronaviru, avšak nanotechnologie využívá také pro výrobu přikrývek, polštářů a dalších výrobků. V roce 2020 se přeorientovala na roušky a antivirové šátky z nanovlákenných materiálů, postupně začala vyrábět také nano respirátory.
V čem konkrétně se nano respirátory liší od těch klasických? Zatímco klasický respirátor tím, jak dýcháte, rychle ztrácí na účinnosti, nano respirátor vás ochrání delší dobu. Některé typy respirátorů jsou dokonce opakovaně použitelné, pokud je vydezinfikujete k tomu určeným přípravkem. To je třeba případ respirátoru BreaSAFE, o němž taktéž pojednává recenze.
Dokonale účinný BreaSAFE a velmi komfortní Spurtex
První testovaný respirátor, BreaSAFE, je sice certifikován jako FFP2,avšak v testu 12/2020 zvítězil a byl označen účinností FFP3. Zachycuje až 99,9 % bakterií a virů včetně SARS-CoV-2. Je hypoalergenní, nenajdete v něm žádná pojiva a lepidla. Potěší prodyšnost, nízká hmotnost a zároveň pevnost. Tento respirátor je skvělý pro opravdu dokonalou ochranu a při sterilizaci ho lze nosit opakovaně.
Respirátor Spurtex je cenově dostupnější, zachytává 98,5 % virů a bakterií. Autor recenze vychvaluje zejména jeho komfortní nošení. Dobře sedí, na nose má tvarovatelný pásek a snadno se v něm dýchá. Je jednorázový, ovšem v krajních případech ho lze sterilizovat.
Chcete vědět více? Znát cenu? Získat slevu? Podívejte se na recenzi přímo na Ecoblog.