Jaké jsou výhody práškového lakování?

Pokud hledáte spolehlivou možnost povrchové úpravy, potom vám přijde vhod práškové lakování, které dodává lepší fyzikální i mechanické vlastnosti. Práškové lakování je velice oblíbené. Spousta výrobců ho používá pro různé účely, a to na průmyslové výrobky, automobilové součástky i elektronické díly. 

Co je práškové lakování?

Ve své podstatě je práškové lakování dokončovací proces nanášející sypký, suchý a termoplastický práškovací materiál na povrch nějakého dílu. Odolná povrchová úprava se používá u různých materiálů, přičemž výborně funguje hlavně na kovy, plasty, ale i další materiály používané v zakázkové výrobě. 

Práškové lakování obecně zahrnuje dvě hlavní metody, a to nanášení ve fluidním loži a elektrostatické nanášení. Bez ohledu na použitý postup je výsledkem rovnoměrná a tvrdá povrchová úprava práškovou barvou, jež je nákladově efektivní, odolná a šetrná k životnímu prostředí. Prášková lakovna naplní vaše očekávání. 

Příprava je důležitá

Před nanesením jakéhokoliv práškového nátěru je nezbytné vyčistit a ošetřit povrch podkladu. Cílem je zajistit, aby byl díl zbaven nečistot, prachu a úlomků. Nedostatečná příprava povrchu podkladu může ovlivnit přilnavost práškového nátěru a tím i celkovou kvalitu. 

Výhody a nevýhody práškového lakování

Pokud se rozhodujete pro povrchovou úpravu komaxit, rozhodně neprohloupíte, protože práškové lakování má v porovnání s tekutými barvami spoustu předností. Prášková barva komaxit má následující výhody: 

  • Dosahuje široké škály povrchových úprav.
  • Chrání před poškrábáním, korozí nebo vyblednutím.
  • Jedná se o ekonomický a trvanlivý proces kvalitní povrchové úpravy.
  • Poskytuje konzistentní barevný povrch napříč komponentem.
  • Vytváří silnější povlaky než tradiční tekuté povlaky.
  • Není toxický a je méně hořlavý, takže je šetrný k životnímu prostředí.

Nicméně i povrchová úprava komaxit má nějaké nedostatky. Počítejte s tím, že nemusí vždy vytvořit tenký povlak a nepoužívá se na velké povrchy. Občas je obtížné nanášet nátěry na jiné než kovové povrchy.