Léčba cukrovky 1. typu se neobejde bez injekcí inzulínu, na kterých jsou pacienti celoživotně závislí. Jejich nemoc je v současné době nevyléčitelná. Avšak s dobrou kompenzací cukrovky mohou diabetici plnohodnotný život.
Objev inzulínu
Už uplynulo sto let, co byl objeven inzulín. Za tu dobu dokázal zachránit život mnoha milionům diabetiků, kteří se s jeho pomocí léčí. Častý dotaz pacientů s diabetes mellitus je, proč není možné aplikovat inzulín ve formě pilulek? Bylo by to přece jen pro mnohé příjemnější, než je každodenní aplikace injekcí. Důvod toho je prostý. Naše trávicí enzymy by inzulín rozštěpily ještě dříve, než by ho tělo dokázalo využít. Proto jediná forma jeho užívání je pomocí injekce.
Aplikace inzulínu
Pro každého nového diabetika je obtížné se naučit pracovat s inzulinovými injekcemi. A to přesto, že mají k dispozici moderní jednorázové na rozdíl od pacientů v minulosti, kteří museli skleněné stříkačky pravidelně po každém použití vyvařovat. Doba se naštěstí posunula v oblasti diabetologie hodně kupředu. Injekci pomocí inzulinové jehly je třeba aplikovat do oblasti, kde je dostatečná vrstva podkožního tuku bez větších krevních cév. Je to zejména břicho, hýždě, stehna nebo horní část paží (nikoliv však předloktí). Ideální je místa pravidelně střídat a nepodávat inzulin do míst, která jsou zarudlá, bolestivá nebo zduřelá.
Jak si píchnout injekci inzulinu
Víte, že masáž vpichu inzulinu urychluje jeho vstřebávání? Inzulinové jehly se v současné době používají jednorázové. Jsou velmi tenké, a vpich je proto nebolestivý. Diabetici mívají k dispozici inzulinová pera, na kterých si nastaví lékařem doporučené množství jednotek inzulinu. Důležité je před vpichem vytvořit kožní řasu. Někdo je zvyklý používat dezinfekci kůže, ale není nutná. Vpich by měl být veden do podkoží pod úhlem 45° nebo 90°. Dávkovací tlačítko je nutné pomalu zmáčknout až do jeho zaražení. Jehlu pak v místě vpichu nechat ještě asi deset sekund, pak je možné ji teprve vytáhnout.