Jak se starat o permanentní make-up: 10 tipů, aby vám vydržel co nejdéle

permanentní make-up

Ač se může zdát, že tento styl dlouhodobého nalíčení je po dobu několika let naprosto bezúdržbový, správná péče je – zejména v době hojení časně po aplikaci – naprosto stěžejní. Zde je tedy 10 důležitých tipů, jak se správně starat o permanentní make-up, jako jsou právě proces hojení, hygiena, správná volba krému, ochrana před slunečními paprsky, výběr studia, na jaké projevy si dát pozor, fyzická zátěž, péče po jídle, do kdy počkat s líčením a docházením na obnovu make-upu.

Jak se starat o permanentní make-up v 10ti bodech

1. Proces hojení

Doprovází jej hlavně tvorba stroupků, které jsou naprosto přirozenou součástí hojícího procesu. Takže se vůbec nelekejte a hlavně stroupky nesloupávejte. Mohla by se tak poškodit tenká vrstva kůže, která pod takovým stroupkem je a obsahuje potřebný pigment.

2. Správná hygiena

Místo, na kterém došlo k aplikaci permanentního make-upu je potřeba udržovat čisté. V případě zanesení nečistoty hrozí infekce. Je tedy dobré místo omývat pravidelně čistou vodou.

3. Vhodně zvolený krém

Vaše kosmetička vám doporučí vhodný krém, kterým je třeba ošetřovat místo aplikace. Nepromazávejte jej zbytečně moc. Nežádoucím účinkem přehnané péče v podobě příliš častého mazání by mohlo být mokvání nebo dokonce postupné vymizení pigmentu. Vyhněte se po dobu hojení také peelingu.

permanentní make-up

4. Ochrana před slunečním zářením

Je dobré dát pleti čas a klid mimo přímé sluneční záření alespoň několik prvních dní. Jedná se hlavně o letní měsíce a denní dobu, kdy by vaše pleť byla přímo zatížena ostrým sluncem. Ani ochranné prostředky s UV A a UV B faktorem nejsou v době hojení doporučovány a mohly by vám naopak uškodit. Do úplného zahojení se vyhýbejte také soláriím.

5. Výběr studia

Velmi podstatné je svěřit se do péče opravdu kvalitního studia, kde jsou kosmetičky dobře vyškolené a odvádějí prokazatelně dobrou práci. Rozhodně se nejprve opravdu dobře rozmyslete a nesvěřujte se do rukou nikoho, kým si nejste naprosto jistá. Dnes už je bohužel velmi snadné sehnat vybavení pro aplikaci permanentního make-upu a tím podstatně narostl počet neodborných kosmetiček, které neodvádějí kvalitní práci. Ti skutečně kvalitní se mohou pyšnit certifikátem, který si klidně můžete vyžádat k nahlédnutí. Kvalitně odvedenou práci také poznáte, když nejde poznat, že nejste právě čerstvě nalíčena.

6. Možné komplikace

Velmi výrazný otok v místě aplikace či dokonce velmi silná bolest doprovázená vznikem bouliček – tyto faktory již nejsou považovány za normální. Mohlo by se totiž objevit zjizvení tkáně nebo další problémy. Takovou situaci není dobré podceňovat, proto tedy v případě těchto nepříjemností vyhledejte lékaře.

7. Omezení sportovní a jiné fyzické zátěže

V prvních dnech po aplikaci se snažte omezit fyzickou zátěž na nutné minimum. Také návštěvu plaveckých bazénů či sauny odložte raději na později. Příliš vlhké prostředí nebo pot při sportovní aktivitě by se mohli negativně podepsat na procesu hojení.

8. Jídlo a líbání u pigmentace rtů

Po každém jídle stačí vzít lehce namočený ubrousek nebo vatový tampón a rty jím otřít. Poté opět ošetřit doporučeným krémem. Snažte se také po dobu hojení vyhnout líbání. Doporučuje se také pít nápoje brčkem a na každé jídlo mít svůj vlastní čistý příbor.

9. Líčení

Například u permanentní očních linek je velmi důležité s líčením vyčkat až na úplné samovolné odloupnutí stroupků. Počkejte tedy s barvením řas řasenkou, až bude oční víčko zcela zahojeno. Neméně důležité je při používání řasenky nedělat chyby. Vyhněte se také používání make-upu a tónovacích BB krémů, samoopalovacích krémů a těch, které obsahují AHA kyseliny.

10. Docházení na obnovování

Posledním, ale neméně důležitým tipem k péči o permanentní make-up je pravidelné docházení do studia na jeho obnovu. Doba, po kterou vydrží make-up dokonalý a barvy syté je u každé ženy jiná a odvíjí se od několika faktorů. Jsou jimi zejména věk ženy a potom také metabolické funkce těla. Dá se tedy říci, že čím je žena starší, tím déle ji vydrží pigment pod kůží. A čím má žena rychlejší metabolismus, tím rychleji se pigmenty vytrácejí.

Určitě se tedy vyplatí zvýšená opatrnost hlavně zpočátku, kdy je kvůli procesu hojení make-up citlivější na různé faktory. Pokud ale všechny tyto kroky zvládnete, můžete se pak těšit na několik let užívání si svého dokonalého nalíčení v pohodě a téměř bez starostí.

Co si o této péči myslíte? Je potřeba být opravdu takto důkladná a opatrná nebo máte jiné zkušenosti? Těšíme se na vaše komentáře.