Jak se na podzim poprat s nedostatkem světla?

osvětlení v kuchyni

Zamračený podzim a neustále se zkracující dny nepůsobí na naši psychiku zrovna nejlépe. Spíš naopak, na mnohé z nás v tomto ročním období padne podzimní únava či dokonce deprese, nic se nám nechce, nic nás nebaví. Na těchto stavech má podíl právě nedostatek světla. Jak tedy z tohoto začarovaného kruhu ven?

Vsaďte na barvy

Množství světla, které proniká do našich domovů, se odvíjí od velikosti a umístění oken i od prostoru místností. Tyto faktory příliš neovlivníte, nezbývá tedy, než se s tím poprat jinak. Inspiraci můžete načerpat třeba ze Skandinávie, kde se musí tamní obyvatelé se šerem potýkat celoročně. V interiéru proto sází na světlé barvy, které prostor nejen opticky zvětší, ale také prozáří. Skvěle funguje bílá, mentolová nebo žlutá. V jasných barvách slunce volte i bytové doplňky a uvidíte, že pochmurná nálada bude rázem pryč.

Odlehčete okna

Jednoduchým řešením, jak do interiéru dostat více světla, je sundat záclony. Stejně už pomalu, ale jistě vychází z módy. Budete překvapeni, jak se váš byt rázem prosvětlí. Nemáte-li odvahu otevřít se zvědavým pohledům zvenčí, pak alespoň volte půlené nebo hladké záclony bez vzorů a řasení. Ulevit zkuste i parapetu, tuto plochu totiž mnozí zaskládávají nejrůznějšími dekoračními předměty. Neuvědomují si však, že takto zaplněná místa doslova kradou světlo.

Osvětlujte

Nesmíme samozřejmě zapomenout na vhodné osvětlení. Namísto jednoho centrálního stropního svítidla volte více zdrojů světla, které se budou navzájem doplňovat, a využijete je při různých druzích činností. Zázraky dovedou s prostorem LED pásky, lampy a LED lampy, ale i stolní lampičky, které můžete po místnosti rozmístit podle libosti, tak aby se dostalo na každý tmavý kout. Zvážit se určitě vyplatí investici do svítidel, u kterých lze plynule měnit intenzitu nebo barvu světla. Ať už řešíte světla do koupelny, osvětlení v kuchyni nebo lustr do obýváku, pečlivě si projděte veškerou nabídku. Doby, kdy každou místnost osvětlovaly lampy, visící uprostřed místností, jsou dávno pryč a osvětlení může být designovým a dominantním prvkem každé domácnosti. Tak zútulněte si váš domov a nedejte podzimním splínům šanci!