Jak pečovat o nerezové dřezy aby zůstaly jako nové co nejdéle

nerezové dřezy

Moderní doba nefandí zbytečnému plýtvání časem, proto je dobré vědět, jak pečovat o nerezové dřezy, které jsou nejvytíženější částí kuchyně a u kterých trávíme spoustu času. Ty nejsou náročné na údržbu. Vyžadují však dodržování několika základních pravidel, které zajistí, aby jejich vzhled i funkce nedošly újmy a předčasnému poškození. Přejete si zachovat dřez co nejdéle jako nový? Předně jej musíte chránit před mechanickým poničením a omezit kontakt s tvrdšími předměty než ocel, ze které jsou vyrobeny. Další hrozbou je působení chemickými látek, které naruší nerezuvzdornou vlastnost materiálu. Které to jsou a jakým dalším věcem se vyhnout a jak nejlépe materiál udržovat v kondici?

Jak pečovat o nerezové dřezy a na co si dát pozor

Pokud ještě s výběrem dřezu váháte, oceníte jistě zásady, kterými se před koupí řídit. Korozi vzdorující kovy, ze kterých jsou dřezy vyráběny, nemají vždy stejnou kvalitu. Pokud chcete předejít deziluzi, sledujte především několik hlavních ukazatelů, můžete tak bezproblémovou údržbu a trvanlivost ovlivnit již v zárodku. Plech, ze kterého jsou plochy určené na mytí zhotoveny, by měl dosahovat určité tloušťky, vyváženého poměru legujících prvků a nízké magnetické vodivosti. Orientačním pomocníkem může být hlavně cena. V zásadě platí, že čím nižší cena, tím tenčí plech, čím silnější plech, tím kvalitnější výrobek.

Požadavky na kvalitu výrobku

Tloušťka plechu v milimetrechPoměr chromu a niklu v procentechMagnetická permeabilita
0, 6 a více18/10Minimální

Odpovídající tvar a povrch

Po zohlednění kvality je důležitá také rozvaha na téma jaký typ, tvar, velikost a povrchovou úpravu zvolit. Ideálně již před rekonstrukcí kuchyně je třeba zvážit mnoho faktorů. Předně jsou to prostorové a dispoziční možnosti, frekvence mytí nádobí, ale i výška osoby, která tráví u mycího centra nejvíce času. Klíčová je přítomnost a využití myčky na nádobí v domácnosti, nebo v místě, kam plánujete plochu osadit. Důležitá je i volba způsobu instalace do pracovní desky a v neposlední řadě i výběr povrchové úpravy. Kdy má každá svá pro i proti. Na lesklém hladkém, i když velmi efektním povrchu jsou více viditelné šmouhy, zaschlé kapky vody a škrábance. Je tedy náročnější na údržbu. Oproti strukturovaným, které sice eliminují viditelnost drobných nedostatků vzniklých odřením, se na hladkém povrchu nemá nečistota a mastnota kde zachytávat a ulpívat, proto je z tohoto hlediska hygieničtější.

rekonstrukcí kuchyně

Druhy a typy dřezů

1. Podle tvaru: jednodřez, dvojdřez v kombinacích s odkapovou plochou, nebo odkládací vaničkou

2. Podle osazení/montáže vzhledem k pracovní desce: horní, spodní, do roviny

3. Podle úpravy povrchu: hladký leštěný, matný, strukturovaný (texturovaný, s kartáčovou úpravou)

Způsob údržby

Prostor s přívodem vody je funkčním i estetickým středobodem kuchyně. Nerez má nesporné výhody, mezi které patří především nerozbitnost, trvanlivost, kompaktnost, vysoká tepelná odolnost a snadná údržba. Je však na místě dodržet zásady, které zabrání jeho poškození. Je náchylný k mechanickému opotřebení v podobě vrypů a oděrek. Vyhněte se proto hlavně manipulaci s ostrými předměty, zvláště těmi, jejichž tvrdost je vyšší než tvrdost oceli.

Jak eliminovat mechanické znehodnocení a čemu se vyhnout

· Ostrým předmětům z kovu, skla a keramiky

· Používáním drátěnek

· Čisticím prostředkům na bázi suchého písku

· Příliš drsným povrchům mycích houbiček

· Dejte pozor také na nežádoucí chemické látky

Přestože sám název materiálu napovídá, že jeho hlavní vlastností je odolnost vůči rzi, nejedná se o absolutní rezistenci. Korozivzdornost je dosažena především přítomností chromu, který při reakci s kyslíkem v atmosféře vytváří na povrchu ochrannou vrstvu. Její kompaktnost není absolutní. Působením některých látek se může narušit. Váš dřez byste měli ušetřit především od přímého a dlouhodobého působení solí a silných solných roztoků. Mohou ho vážně poškodit rovněž přípravky obsahující chlór. Krycí vrstvu mají potenciál znehodnotit i některé kyseliny. Pokud ke kontaktu dojde, je třeba povrch opláchnout čistou vodou.

Látky způsobující nevhodnou chemickou reakci

· Bělidla a čisticí prostředky na bázi chlóru

· Čističe stříbra

· Fotografické vývojky

· Silné solné roztoky

· Louhy na čištění odpadu

· Potraviny s vysokým obsahem kyselin

Pravidelnou údržbou k dokonalému vzhledu

Po každém použití je vhodné stěny zbavit usazenin, nánosů mastnoty a nakonec vytřít do sucha. V pravidelných intervalech v závislosti na intenzitě používání se z preventivních důvodů doporučuje ošetřit plochy speciálními přípravky na nerez. Ty jsou k dostání obvykle u autorizovaných prodejců nebo u samotných výrobců v oddělení s příslušenstvím. Většinou se jedná o produkty ve formě krému, pasty nebo spreje, které obsahují látky zlepšující kvalitu kovu, vytváří ochrannou vrstvu a zabraňují usazování vodního kamene. Přesný způsob aplikace a postup je uveden v návodu. Obecně je vhodné používat utěrky z mikrovlákna nebo jemné houbičky. Po nanesení a dodržení požadovaného intervalu působení opláchněte vrstvu čistou vodou.

Při práci v kuchyni zohledněte náchylnost mycího prostoru k mechanickému znehodnocení. Při úklidu a čištění se vyhněte prostředkům s abrazivními částicemi, chlórem, chloridem sodným a kyselinám. Ideálně pokaždé vytřete stěny do sucha. Čas od času dopřejte oceli ošetření speciálními preparáty, které zlepší její kvalitu a prodlouží životnost. Jaké zkušenosti máte s udržováním těchto částí vy? Jaké volíte postupy a jaké způsoby se vám osvědčily?