Elektrokolo: 3 tipy, jak vybrat to správné

elektrokolo

Milujete jízdu na kole, ale už se vám nechce šlapat do kopce? Potřebujete být v práci co nejrychleji a nechcete se cestou zpotit? Chcete vyjet na cyklovýlet se svým partnerem, ale už mu nestačíte? Odpovědí vám může být elektrokolo, tedy kolo s elektrickým pohonem, které vám pomůže vyjet i ten nejvyšší kopec. Jak ale správně vybrat typ elektrokola právě pro vás?

Ať už vás k výměně normálního kola za elektrokolo vede cokoliv, jedná se o velmi vychytaný prostředek, jak zmírnit fyzickou zátěž při šlapání a vy si tak můžete dovolit delší či náročnější trasy. Jaké kolo tedy zvolit?

Do města či do hor, to je oč tu běží

Důležitým aspektem pro výběr vhodného kola je prostředí, ve kterém hodláte jezdit. Pořízením elektrokola se nemusíte pohybovat jen ve městě. Na trhu jsou i varianty horských či trekových modelů, které jsou přizpůsobeny podmínkám jednotlivých prostředí. Díky tomu můžete zdolat i ta místa, na která byste si s běžným kolem netroufli.

Všímejte si dojezdové vzdálenosti

Celkovou dojezdovou vzdálenost na jedno nabití ovlivňuje mnoho aspektů, například terén, váha jezdce nebo styl vaší jízdy. Pokud tedy jedete na kole v režimu asistovaného šlapání, počet kilometrů na jedno nabití rapidně navýšíte. Elektrokola dokáží na jedno nabití vydržet cca od 30 do 150 kilometrů, dle typu vybraného kola.

Motor a rychlost elektrokola

Mezi důležité vlastnosti elektrokola patří i výkon a umístění motoru a maximální rychlost. Silnější motor užijeme v terénu, slabší zase v městském prostředí. Samotné umístění je možné vzadu či uprostřed elektrokola, kdy zadní umístění je častější a levnější variantou. Maximální rychlost elektrokol je upravena směrnicemi, a to na 25 km/h.

Ať už se budete prohánět po městě, nebo vyrazíte na výlet po lesních pěšinách, elektrokolo vám bude skvělým pomocníkem. Nezapomeňte ho však opatřit kvalitním zámkem proti krádeži a vždy využijte helmu pro ochranu při jízdě. A po jízdě nezapomínejte na protažení, ať už ve stoje na ulici, nebo už v pohodlí domova na podložce na cvičení. A pokud si do aktuálního nevyzpytatelného počasí ještě na silnice netroufáte, fyzičku si zatím udržujte v teple a suchu, třeba na cyklotrenažéru. O kondici a pravidelný pohyb je třeba dbát bez ohledu na roční období. A po polehávání a uzobávání dobrot během vánočních svátků obzvláště.