Domy na klíč do 2 milionů představují ideál dostupných rodinných domků. Za tuto cenu je možné pořídit hotovou stavbu poměrně vysoké kvality, nabízející pohodlné bydlení. Následující článek prozradí, s čím u těchto domů počítat a čeho se naopak vyvarovat.
Domy na klíč do 2 milionů – pouze stavba, nebo i přípojky?
Stanovili jste si pro váš dům hranici 2 milionů. V první řadě je nutno informovat se u dodavatelské firmy, zda jsou ceny domů uváděny včetně DPH a také základové desky – jinak se ze zdánlivé částky dvou milionů vyklube částka mnohem vyšší. I v případě, že je daná cena vypočítána včetně zmíněných položek, vyhráno ještě nutně není. V propočtech je totiž nutno ještě zohlednit mnoho dalších faktorů. Pakliže počítáte s dvěma miliony pouze na stavbu, tím lépe. Jinak pamatujte ještě na následující:
- PŘÍPOJKY. Pokud si nechcete svítit svíčkou a vodu brát ze studně, bez přípojek to nepůjde. Jejich cena se bude velmi lišit situaci od situace, rozhodně ale počítejte s minimálními výdaji mezi 80-100 tisíci korun.
- VNITŘNÍ VYBAVENÍ. Stavební firma vám vnitřní vybavení domu většinou neposkytne. Nábytek, kuchyňská linka, spotřebiče – to vše bude na vás. Počítejte proto s investicí přinejmenším dalších 150 tisíc, ve skutečnosti nejspíš ještě více.
- DALŠÍ VÝDAJE. Měření radonu na pozemku je dnes u každé stavby nutností. Určitě se ale vyplatí nechat si udělat také inženýrsko-geodetický průzkum, geofyzikální měření, průzkum zasakování srážkové vody, či si pozvat odhadce z banky. V součtu si připravte na tyto i na další drobné úkony raději dalších 100 tisíc korun.
Pakliže vezmete v potaz vše výše uvedené a nechcete v žádném případě přesáhnout rozpočet dvou milionů, zvolte raději stavbu o pár set tisíc levnější. Se zohledněním dodatečných výdajů se pravděpodobně konečná cena bude dvěma milionům tak či tak blížit.
V domě budete bydlet dlouho – nebojte se klást individuální požadavky
Pakliže budete požadovat po staviteli další úpravy nad rámec původního projektu, ať již jde o zvětšení oken, posunutí příček či jakýkoliv další zásah podobného charakteru, připravte se ještě na další dodatečné výdaje. Na druhou stranu se šetřit za každou cenu nevyplatí. Důležité je především, aby se vám v novém domě dobře bydlelo.
Dbejte na základní konstrukci
Konstrukce je opravdu prvek, na kterém není radno šetřit. Silnější izolace, kvalitnější okna – to vše se vám v následujících letech bude vracet mnohonásobnou měrou. Zatímco vnitřní vybavení se opotřebuje rychleji a vymění snadněji, u konstrukce tomu tak není – nemístná úspora se pak může neblaze projevit.
Šetřit se dá jinak
- Například vhodným umístěním domu na pozemku. Čím blíže bude váš dům přípojkám na kanalizaci, vodu a elektřinu, tím lépe.
- Jednoduchý půdorys se vyplatí. Prostý obdélník či čtverec znamená méně nákladů na základovou desku i na střechu.
- Dobré uspořádání místností se rovněž projeví – méně zdí představuje další úsporu. Vyplatí se rovněž situovat koupelny a kuchyně vedle sebe, případně nad sebe. Zbytečně rozvádět vodu po protilehlých stranách domu je nevýhodné.
Je dobré konzultovat podobu vašeho domu s architektem či projektantem, než se pustíte do stavby. Najmutí nezávislého stavebního dozoru je rovněž další z možností, jak zajistit, aby stavba šlapala, jak by měla, ačkoliv většina firem dodávajících stavby na klíč nabízí záruky kvality, které je povinna dodržet. Pokud tak neučiní, nebojte se reklamace.
Nízkoenergetické domy mají zelenou
Stavíte-li dům s nízkou energetickou náročností, vyplatí se rovněž zažádat o dotaci. V rámci programu Ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám lze tímto způsobem získat nemalou částku – a to klidně až půl milionu.
Jak se při stavbě vejít do dvou milionů a nespálit se? Podělte se o své zkušenosti s domy v této cenové relaci!