Stavba sauny svépomocí je záležitostí pro šikovné ruce

Stavba sauny

Kdo by neznal výhody saunování, které patří ke zdravým odpočinkovým aktivitám, jež zlepšují zdravotní stav a přispívají zároveň i lepšímu fungování imunitního systému? V současné době lze chodit do veřejné sauny, kterou většinou najdete při městských lázní. Není ovšem nad to, když máte tu možnost a vlastní saunu si postavíte sami s využitím vhodného dřeva. Patříte-li mezi zručné kutily, pak to pro vás bude hračkou.

Jaké dřevo pro saunu je vhodné

Základním stavebním materiálem sauny je kvalitní dřevo. Obvykle je dobré vybírat raději dřevo ze severských stromů, které je pevnější a méně pracuje než dřevo z našich klimatických podmínek. U dřeva na výrobu sauny se používá speciální tepelná úprava. Tzv. thermowood si totiž zachovává svůj tvar i po mnoho let pravidelného využívání sauny, což je celkem podstatná podmínka její dlouhé životnosti. Jaké dřevo pro sauny je tedy nejvhodnější? Určitě je to severská olše nebo osika. Tyto jsou osvědčenými materiály, jež vás nezklamou. 

Stavba sauny

Ke stavbě vlastní sauny se někteří rozhodnou i proto, že chtějí mít při saunování dokonalé soukromí s hygienou, jež jim nikdy veřejná sauna nemůže dopřát. Navíc odpadá nutnost se přizpůsobovat otevíracím hodinám, které vám nemusejí vždy vyhovovat. 

Věděli jste, že ve Finsku je poměrně běžná sauna zabudovaná do jádra hned vedle koupelny i v mnohapodlažních domech? Možná i proto je poměrně dobře propracovaný stavebnicový systém, díky němuž lze sauny postavit snadno svépomocí. Vlastní sauna tak může být také součástí garáže nebo sklepu v rodinném domě. Je možné ji ovšem umístit i do zahradního domku.

Pro vás jako stavebníky bude rozhodující výpočet množství potřebného materiálu – dřevěných palubek. Je lepší vždy nakoupit toho o trochu více, aby vám nic nechybělo. Stavba sauny vyžaduje kvalitní tepelnou izolaci, dále si ji budete muset vybavit skleněnými bezpečnostními dveřmi, vlhkoměrem, lavicí, vědrem i ventilačním průduchem. Nejdůležitější ovšem budou kamna, na nichž byste rozhodně šetřit neměli, protože jsou srdcem celé sauny.

Sdílet článek