Sedačka, která skvěle zapadne do obývacího pokoje ve skandinávském stylu aneb 8 pravidel ze severu, podle kterých postupovat při zařizování vaší relaxační zóny

Sedačka

Sedačkou může celý proces zařizování obývacího pokoje začínat, ale nemusí to tak být pokaždé, a přesně pro takové případy jsme pro vás napsali tento článek. Pokud již máte celou místnost zařízenou a posledním, co zbývá, je vytvoření oné relaxační zóny, tak určitě čtete dál. Dozvíte se, podle jakých pravidel se při zařizování a dekorování řídit. V případě, kdy už většinu nábytku v dané místnosti máte, je vhodné držet se směru, který jste si v konkrétním prostoru již nastavili. Vyhnete se tak tomu, že by místnost působila chaoticky. V ideálním případě se samozřejmě snažte ve stejném duchu ladit celý byt.

Sedačku si pořiďte až v momentě, kdy váš obývací pokoj bude splňovat body popsané níže

Následující pravidla vás nasměrují, jak postupovat k vytvoření obývacího pokoje, ve kterém budete rádi relaxovat a trávit čas s rodinou. Pokud se při zařizování budete držet těchto bodů, podaří se vám vytvořit pokoj, který se ponese v severském duchu. Tento interiérový styl je typický pro svou jednoduchost, praktičnost a je považován za symbol čistoty a elegance.

1. Světlé barvy

a. Skandinávský styl nešetří bílou, která se objevuje na zdech, podlahách i na nábytku.

b. Cílem je vytvořit prostor, který bude na první pohled působit vzdušně, elegantně a čistě.

c. Bílou je možné doplnit i o další světlé a neutrální barvy jako jsou odstíny béžové, světle hnědé a pastelové.

2. Vzdušný prostor

a. Pokud je vaše bydlení menší, zde vám opět pomůže bílá barva, která opticky prostor zvětší kvůli odrazu světla.

b. Monotónnost světlého prostoru je možné narušit černými doplňky v podobě stojacích lamp nebo obrazových rámů.

c. Vzdušného prostoru docílíte pomocí holých oken tak, aby do pokoje proudilo co nejvíce přírodního světla. Zapomeňte tak na zdobné záclony a závěsy.

3. Kombinovat s citem a smyslem pro detail

a. Hlavní myšlenkou severského stylu je minimalismus a čisté tvary.

b. Cílem není vytvořit přeplácaný prostor plný nábytku a dekorací, které se do místnosti nehodí a ani je nepotřebujete. Při nákupu jednotlivých prvků se tedy zaměřte i na to, aby byly nejen estetické, ale také funkční.

4. Přírodní materiály

a. Nejvíce používaným přírodním materiálem je dřevo ve všech jeho podobách. Vyskytuje se na nábytku, dekoracích, ale také na podlahách.

5. Doplňky z kovu, kůže či skla

a. Dřevěné dekorace krásně doplníte kovovými prvky a skleněnými doplňky.

b. Pořídit můžete třeba postel s kovovým rámek, stolky a regály na knížky.

c. U skla se nabízí vázy a různé druhy sklenic a nádob, které nemusíte skrývat do poliček, ale můžete je vystavit v regálu.

6. Osvětlení

a. V severských zemích je málo denního světla, proto si seveřané potrpí na různých typech osvětlení.

b. Pořiďte si stojací lampu s nastavitelnou intenzitou osvětlení, protože cílem je naplnit pokoj přírodním světlem nebo tím v tlumených tónech, které přidá na útulnosti.

c. Nezapomínejte také na různé svíčky, které vám byt navíc i hezky provoní. Pokud přemýšlíte nad tím, jaké osvětlení zvolit, velké množství inspirace naleznete pod tímto odkazem.

7. Kombinace designových prvků s kousky ze starožitnictví

a. Nebojte se prostor plný čistých linií doplnit o vintage kousky, díky kterým dosáhnete dokonalého efektu.

8. Textilní doplňky

a. Polštáře, přehozy a plédy ve všech velikostech a světlých barevných provedeních. Prostor zútulní a v chladných večerech jistě oceníte jejich hřejivé obětí.

V bodech výše je výčet těch nejzákladnějších pravidel, která byste měli při navrhování pokoje následovat. Pokud byste se rádi dočetli více o tom, jak žijí lidé v severských zemích, rozklikněte si následující odkaz. Dozvíte se nejen význam pojmů hygge, lykke a lagom, ale zjistíte, co se skrývá za spokojeností a šťastným způsobem života těchto národů.

Jak by tedy měla vypadat ideální sedačka?

V domácnostech zařízených ve skandinávském stylu jsou vítány kožené prvky, což je dobrá zpráva pro ty, kteří uvažují nad koupí kožené sedačky. Zvolit můžete také sedačku s dřevěným rámem a látkovým potahem.

Co se týká barevného provedení, zaměřte se na světlé odstíny šedé či hnědé. Sedačku následně doplňte o dekorativní polštáře, deky a plédy. Zaměřte se především na to, aby vám byly příjemné na dotek. Ideální do chladných dní budou vlněné textilie, ale sáhnout můžete také po bavlněném provedení.

Vybrat můžete také taburet či puf, které vaši sedačku doplní a vytvoří více míst k sezení. Nezapomínejte také na měkký koberec, abyste nemuseli ze sedačky stoupat na chladnou podlahu.

Ve velkém množství domácností bývá obývací pokoj spojený s kuchyní či jídelnou, proto vám koberec skvěle poslouží také k rozdělení relaxační zóny od zbylé části místnosti.

Co si myslíte vy o tomto jednoduchém a vzdušném stylu? Chtěli byste si také vaši domácnost zařídit v severském duchu, nebo je vám bližší jiný interiérový směr?

Sdílet článek