Autobaterie podle typu auta

autobaterie

Jak se správně starat o autobaterii, aby v našem automobilu sloužila dobře po dlouhou dobu? To je otázka, která napadá nejednoho majitele vozu. Protože nikdo nechce zůstat stát uprostřed rušné křižovatky s nepojízdným autem, kterému natrvalo odešla autobaterie do míst, odkud už není ani po opětovném jejím nabití návratu.

Popojíždění ani dlouhé stání autobateriím nesvědčí

Pro autobaterii je samozřejmě nejlepší, když je udržovaná v nabitém stavu. Tím si zachovává všechny svoje parametry a její životnost se prodlužuje. Dobíjení autobaterie má za běžných okolností na starosti alternátor vozidla. Pokud často jezdíte autem, není většinou potřeba autobaterii vůbec nabíjet. Jiné to ovšem je v případě, že auto dlouho stojí a nejezdí, nebo naopak dochází k častému startování – hlavně tedy při krátkých pojížďkách po městě. Pak se může lehce stát, že se baterie rychleji vybíjí. Potom je vhodné udržovat autobaterii v plně nabitém stavu nabíjením.

Autobaterie nabíjejte opatrně

I při nabíjení autobaterie je třeba dodržovat bezpečnostní předpisy, protože nabíjením a reakcemi uvnitř baterie dochází také ke tvorbě vodíku. Ten, pokud by neměl kam odejít, může explodovat. Proto ani při nabíjení autobaterie není dovoleno manipulovat s otevřeným ohněm a nabíjet lze v dobře odvětrané místnosti.

Vybíráme novou autobaterii

Žádná autobaterie nevydrží navěky a i přes kvalitní a pravidelnou údržbu jednou přijde čas, kdy bude nutné baterii vyměnit za novou. Zpravidla pak vybíráme autobaterie podle typu auta. Většinou se ale díváme do uživatelské příručky k našemu vozidlu, kde výrobce uvádí, jaké parametry má startovací autobaterie mít – minimální kapacitu, startovací proud, rozměry a pólování (levá, nebo pravá). Je většinou zbytečné autobaterii předimenzovat. Ale pokud koupíte autobaterii s lepšími parametry, než udává výrobce vašeho vozu, získáte rezervu do zásoby – hlavně v kapacitě a ve startovacím proudu.