Při výběru místa na uskladnění dřeva hraje hlavní roli především přístup okolního vzduchu, aby dřevo dobře prosychalo a bylo připravené na topení. Přístřešky nebo dřevníky se tak stávají nezbytným pomocníkem každého, kdo se rozhodne vytápět v zimě svůj dům dřevem.
Palivové dřevo je třeba dobře uskladnit
Šikovný domácí kutil si vyrobí obvykle přístřešek na dřevo sám. Kdo však nemá takové možnosti, musí se spokojit s tím, že si dřevník koupí v některém hobby marketu nebo specializovaném obchodě. Prodej palivového dřeva bude tedy zároveň spojený i se správným vyměřením velikosti přístřešku, aby se vám do něho veškeré nakoupené dřevo vešlo.
Měkké, nebo tvrdé dřevo?
Palivové dřevo se obvykle měří na prostorové metry. Takto je možné ho běžně koupit u prodejců dřeva. A buď dostanete prostorový metr skládaný, kde dřeva bude více, a nebo prostorový metr sypaný, v němž ho bude méně. Pro jaké dřevo se rozhodnout? Nakonec zjistíte, že budete potřebovat měkké i tvrdé dřevo, a to proto, že měkkým se v kotli nebo krbových kamnech podpaluje, a to tvrdé slouží pro vytápění a udržování teploty.
Tvrdé dřevo z buku, dubu, habru či jasanu patří k těm dražším. Měkké dřevo smrkové, modřínové nebo borové je o něco levnější. Pro uskladnění dřeva na zimu je nutné dřevo napřed nařezat na délku podle velikosti kotle nebo krbových kamen. V případě prodeje palivového dřeva, kdy si nakupujeme již dřevo nařezané a naštípané, se řídíme nabídkou konkrétního prodejce. Většinou se dřevo na pilách řeže na délku od 20 do 50 cm.
Aby mohlo dřevo volně prosychat
Podlaha přístřešku musí být nad úrovní země, aby vzduch při vysychání dřevo dobře prosychat. Rovnáte-li naštípané dřevo do homolí nebo okolo domu, je třeba na toto myslet a nedávat polínka přímo na zem, z níž by sály do sebe vlhkost a okolní vzduch by měl k němu špatný přístup.