6 důvodů, proč plastické operace podstupuje stále více lidí

implantace vlasů

Otázka velikosti, dobrého pocitu ohledně vlastního těla a trendy týkající se obezity – tohle všechno je živnou půdou plastické chirurgie. Podle dat ASPS (Americká Společnost Plastických Chirurgů) bylo v roce 2018 provedeno o více jak čtvrt milionu více procedur než v roce 2017.

Počet lidí podstupujících tyto zákroky během posledních pěti let stabilně roste. Ale jak může mít člověk rád sám sebe a přesto vyhledávat vyhlazení vrásek, zmenšení či zvětšení tělesných partií, implantaci vlasů nebo zkrátka změnu některých prvků svého vzhledu? Podle expertů je to zkrátka jednodušší – fyzicky, finančně i emočně – než byste si možná mysleli.

Plastické operace: co ukazují data?

Podle ASPS bylo za poslední rok provedeno 1,8 milionu kosmetických zákroků. První pětice zahrnuje:

  • Zvětšení prsou (oproti roku 2017 nárůst o 4%)
  • Liposukce (nárůst o 5%)
  • Tvarování nosu (pokles o 2%)
  • Operace očních víček (pokles o 1%)
  • Zmenšení břicha (přibližně stejná míra)
Procedury tělesného „sochařství“ jako tvarování hýždí a omlazení stehen také zaznamenávají nárůst. V roce 2018 bylo také provedeno 15, 9 milionu drobných neinvazivních procedur. Mezi nimi jsou nejpopulárnější:
  • Botox (nárůst o 3% oproti roku 2017)
  • vycpávky (nárůst o 2%)
  • chemické peelingy (nárůst o 1%)
  • odstranění chloupků laserem (pokles o 1%)
  • facelifting (odstranění mrtvých buněk v obličeji) (pokles o 4%)

Všechny položky mají jednu společnou vlastnost: většina pacientů hledá způsob, jak jimi fyzicky dosáhnout nejlepší verze sebe sama.

Proč jsou kosmetické operace na takovém vzestupu?

Doktoři z oboru poukazují na několik důvodů, proč lidé na všech sociálních sítích hlásají „Nesuďte nikoho podle vzhledu!“ zároveň utrácí spoustu peněz za změnu vlastního.

Více na očích

Před lety byly vlastní fotografie ještě celkem vzácností. Fotili jsme na oslavách, svatbách – při zvláštní příležitosti. Dnes má fotoaparát každý telefon a fotka zabere vteřiny. Fotíme se sami a fotí nás ostatní. Což nevyhnutelně vede ke kritice vlastního vzhledu a odporu vůči přirozenému procesu stárnutí. Jsme tak pod stálou kontrolou sebe sama.

Více přijetí

Když si někteří lékaři kdysi zakládali soukromé praxe, měly ordinace dveře vzadu, protože lidé nechtěli chodit předem.

S růstem sociálních médií si dnes lidé fotí obvazy na nose a posílají je přátelům s komentářem, čím si právě prošli. Jsou mnohem víc v pohodě díky kontrole nad procesy, které je mění, i když zahrnují jehly a čepele. Zásluhu na tom mají také mileniálové. Ti necítí potřebu omlouvat se za svá rozhodnutí, ať už jsou jakákoli, což inspiruje ostatní.

Větší dostupnost

Tento obor měl na začátku štítek něčeho dostupného jen horním deseti tisícům. Dneska si ji může dovolit skoro každý. I matka s dětmi, která chce obnovit svůj vzhled před porody. Existuje také mnohem víc metod financování od osobních úvěrů po úhradové plány konkrétních klinik. Pojištění pokrývá jen operace nutné ze zdravotních důvodů.

Lepší a bezpečnější technologie

Postupy používané při plastické chirurgii jsou dnes mnohem spolehlivější. Stejně tak veškeré nástroje a materiály, které mají doktoři k dispozici. Bleskově se vyvíjí například zákroky bez nutnosti operace. Například botox byl kdysi jediným neurotoxinem, dnes jsou na trhu minimálně čtyři další produkty pro stejné účely.

Více zdravotních benefitů

Vylepšení rtů nejspíše zvláštní zdravotní dopady mít nebude. Ovšem za více okolností může mít i plastická operace mít pozitivní dopad na zdraví člověka. Botox například zaznamenal případy napravení chronických migrén nebo nadměrného pocení. Ženy po operaci prsou zjistily, že už je netrápí záda. Tento obor sice neléčí rakovinu, ale dopady se mohou projevit na více místech, než by člověk tipoval.

Více sebevědomí

Podle průzkumů z minulých let byla hlavním důvodem zákroků touha po „lepším já“, „větší sebedůvěře“ a „vypadat tak dobře, jak se cítím“. Tyhle důvody se nemění. Navzdory pokroku a vývoji jsou lidské touhy stále stejné. Všichni se chceme okolnímu světu prezentovat v nejlepší verzi sebe samých.

Přemýšleli jste někdy o „plastice“ kvůli vzhledu? Nebo by to pro vás bylo nutné zlo jen například při úrazu?

Sdílet článek