4 praktické rady, jak nakupovat pneumatiky

pneu
Raději kupujte nové pneumatiky, u těch ojetých nikdy nevíte kdo a jak s nimi zacházel.

Při nákupu pneumatik (a nejen jich) se nejčastěji díváme na cenu. Měly by nás ale zajímat i jejich užitné vlastnosti, tedy to, jak se chovají při jízdě nebo jaké mají hodnoty valivého odporu či hluku. Pokud zrovna vybíráte pneumatiky a nevíte si rady, poradíme vám, na co se zaměřit a jak nakupovat.

 Vybírejte u odborných prodejců

Nabídky pneumatik v supermarketech možná vypadají na první pohled lákavě, ale je třeba mít se na pozoru. Mnohdy se nabízí pneumatiky neznámých značek, které jsou sice levné, ale také nekvalitní. Jejich chování na silnici bývá ve srovnání s prověřenými značkami tristní. Naproti tomu prodejci pneumatik či pneuservisy mají s jednotlivými modely zkušenosti a dokážou zákazníkovi poradit a vybrat správné obutí dle jeho preferencí.

Nenakupujte ojeté pneumatiky a z neznámých zdrojů

Stejně jako se nevyplatí nakupovat jen podle ceny, není vhodné brát ani pneumatiky z druhé ruky či z různých bazarů, zastaváren apod. Stejně tak není bezpečné ani pořízení ojetých plášťů, vzhledem k tomu, že nemáte kontrolu nad tím, jak s nimi bylo zacházeno a v jakém jsou stavu.

Podívejte se do velkého technického průkazu

Ve velkém techničáku jsou uvedeny schválené rozměry kol a pneumatik pro každé auto. S těmito rozměry bude mít váš vůz optimální jízdní vlastnosti a spotřebu paliva. Samozřejmě si lze na úřadě nechat zapsat i alternativní rozměry kol a pneumatik, ale musí být schválené pro konkrétní vozidlo. Před nákupem se proto vždy podívejte do TP, ať si neobjednáte nesprávný rozměr pneu.

Sledujte testy pneumatik

Různé automotokluby a motoristické časopisy každoročně důkladně otestují mnoho modelů pneumatik v různých rozměrech. Testuje se brzdná dráha na suchu i mokru, v případě zimních pneu například záběr na sněhu. Součástí testů pneumatik zpravidla bývá i jejich hlučnost nebo opotřebení. Testy jsou šikovným vodítkem při výběru a mohou pomoct při rozhodování.

Nakoupit nové obutí můžete na e-shopu AZ Pneu, kde na vás čeká široký výběr pneumatik pro osobní auta, užitkové vozy či motocykly. Jsme připraveni zodpovědět všechny vaše dotazy, týkající se pneumatik.

Zdroj foto: Flickr.com