10 zajímavostí o kávě, o kterých jste neměli tušení

filtrovaná káva

Že piccolo neexistuje už dnes každý kávomil asi tuší. Že se dá káva připravit i vhodnějším způsobem, než pouhým přelitím vody snad také. Víte ale například, proč se říká „italská káva“ i když se v Itálii žádná něpestuje? Nebo jakou kávu nejraději pije James Bond?

1. Nejpodivnější obsah v moka konvička

Když v roce 2016 zemřel Renato Bialetti, dědic impéria moka konviček Bialetti, jeho poslední přání bylo vskutku netradiční. Jako místo posledního odpočinku si vybral produkt, kterému zasvětil celý svůj život. Svoji Moka konvičku. Po zpopelnění byl do ní Renato uložen. Internet pak zaplavily fotografie rodiny truchlící před typickou „bialettkou“ s velice zvláštním obsahem.

2. Káva je ovoce

Ano, váš oblíbený životabudič je ovoce. Nedá se ale tak úplně říct, že jí nahradíte doporučenou denní dávku čerstvého ovoce, ale kávové zrno je ve skutečnosti pecka z kávové třešně, roustoucí na rostlince zvané kávovník.

Třešeň obsahuje, podle druhu, jedno nebo dvě taková zrnka. Po zpracování dostaneme zelené zrno, dřevinu nevýrazné chuti, které pražíme a nakonec rozemeleme a připravujeme z něj nápoj. Právě skrz třešeň získá výsledný šálek svoji typickou chuť, ovlivněnou odrůdou, regionem, klimatem a dalšími faktory.

3. Nejdražší káva již prošla trávicím traktem

Ano, je to tak. Když si objednáte nejdražší kávu na světě, už ji někdo konzumoval. Kdo to byl? Cibetka palmová, malá šelmička žijící na Filipínech, libující si v kávových třešních. Jejich pecky ale nestráví a v kuse se dostanou trávícím traktem z těla ven. Ty jsou pak promyté, usušené a upražené.

Tento „proces“ je velice ceněný kvůli tomu, že cibetky si údajně vybírají pro konzumaci pouze ta nejkvalitnější a správně zralá zrnka a navíc projdou v jejich trávicím traktu přirozenou fermentací. Výsledný šálek podle některých chutná po švestkách, jiní v něm cítí ořechy a karamel.

Cena za kilogram se pohybuje v přepočtu okolo 10 tisíc korun, čímž řadí cibetkovou kávu na první místo v žebříčku nejdražších káv světa. Vysoká cena je také způsobena i tím, že se z Filipín vyváží pouze 0,5 tuny ročně a není jednoduché ji sehnat.

4. Káva a James Bond

Agent 007 má ve svých prioritách jasno. A tak všichni vědí, jaké má tento brit oblíbené hodinky, auta i alkohol. Jak je to ale s kávou? Ve filmech se káva až tak často neobjevuje a skoro to vypadá, že u ní Bond není tak vybíravý jako v ostatních aspektech svého života.

V knížkách je ale několikrát zmínka o jeho kávě. Obvykle je černá, někdy dokonce připravovaná pomocí dnes populárního Chemexu. Za nejchutnější kávu na světě ale označuje kávu Jamaica Blue Mountain.

5. Filtr vás nakopne víc, než ristretto

Dáváte si ristretto nebo espresso, protože máte pocit, že vám dobije nejvíce energie? Pokud potřebujete větší dávku kofeinu, je lepší vsadit na filtrovanou kávu. Díky delšímu času přípravy a často i většímu množství kávových zrn ho totiž obsahuje více.

Ristretto je nejvýraznější, co se týče chuti a proto se zdá logické, že bude i nejsilnější. Opak je ale pravdou. Správné ristretto protéká skrz kávovar pouhých 20 sekund a tak se kofeinu stihne extrahovat jen malé množství. V kombinaci s mlékem tak může jít naopak o ideální nápoj pro někoho, kdo se kofeinu snaží spíše vyhnout.

6. Italská káva neexistuje

Tuhle informaci jste už možná slyšeli. Proč se ale spojení italská káva vlastně používá? Je to historicky zažitý pojem. Itálie je kávová velmoc a Italové kávu importují a sami praží. Nedá se ale zdaleka říci, že by šlo o nějakou známku kvality a už vůbec ne původu.

V Evropě je jediná kávová plantáž na Kanárských ostrovech. Stejně tak s výjimkou Kalifornie nenajdeme kávovníky ani v USA. Proč? Je to jednoduché, tyto části světa nespadají do kávového pásu.

7. Na světě existují stovky způsobů, jak kávu pít

Kávová zrna z různých částí světa mají odlišnou chuť. Káva se ale v mnoha koutech světa různě i připravuje. Rozdíl pocítíte, když si objednáte kávu v České republice, v Itálii, nebo třeba ve Vietnamu. Kávový turismus se tak stává novým trendem stejně, jako například gastroturismus.

8. Bez koz bychom neměli kávu

Alespoň tak praví nejznámnější legenda o kávě. Kolem roku 850 našeho letopočtu pár koz ochutnalo z keře červené třešně. Měli najednou spoustu energie a tak třešně vyzkoušel i pasáček Kaldi. Nadšený z výsledku je přinesl do nedalekého kláštera.

Místní mnich je povařil spolu s dalším ovocem, ochutnal a znechuceně celý výsledek vhodil do ohně. Po kuchyni se najednou rozlila tak příjemná vůně, že neodolal a vyzkoušel třešně připravit ještě jednou. Tentokrát připravil nálev, podal ho mnichům a ti byli unešení nejen z aroma a chuti, ale především z náhlého množství energie.

Jestli je na této legendě něco pravdy a jak to bylo s kávovou historií dál se můžete dočíst i v článku zde.

9. Káva prodlužuje život

Toto tvrzení je možná přehnané, ale pravdou je, že nejstarší kočka v Guinessově knize rekordů kávu pila k snídani každé ráno až do svých 38 let. Těžko říct, zda jde o náhodu nebo ne. Jiné mýty jsme již ale vyvraceli v tomto článku.

10. Brazilci se dostali na olympiádu díky kávě

Ne že by se káva zrovna kvalifikovala místo sportovců. V Brazílii si ale nemohli dovolit vyslat v roce 1932 svoje sportovce na Olympijské hry do Los Angeles, tak je poslali na loď společně s kávou. Tu po cestě prodávali v přístavech a cestu tak zaplatili.