Možná jste už slyšeli o tomto přírodním zázraku, jehož znalosti o využití sahají až do starého Egypta. Jedná se o horninu starou miliony let, která obsahuje výživné minerály, a je schopna na sebe navázat škodlivé látky.
K čemu je dobrý?
Využít jej můžete jednak pro pokožku, vlasy a dokonce i celý organismus. Je antibakteriální, detoxikační a působí protizánětlivě. Bohatý na stopové prvky, minerály a jílové minerály, jako jsou například vápník, křemík, zinek, železo. Poměry jednotlivých složek se liší dle konkrétního druhu jílu.
Marocký, francouzský a ty další
Zelený jíl – patří mezi nejznámější druhy, které se používají na výrobu masek. Je velmi hutný a výživný, čímž může u citlivé pleti způsobit vysušení. Naopak ale působí příznivě u mastných typů pleti a hloubkově ji čistí
Bílý francouzský jíl – je oproti tomu jemnější a šetrnější, vhodný právě pro sušší pleť.
Červený neboli Marocký – obsahuje hodně železa. Je detoxikační a vhodný zejména na péči o vlasy.
Bentonitový označovaný také jako aztécká hlína – obsahuje vulkanický popel, který působí detoxikačně.
Kosmetika
Jíl je všeobecně k dostání v jemném prášku, který si můžete smíchat sami dle potřeby a použití s vodou. Vytvoříte jemnou kašičku, která je ihned připravena k použití na pleť do lázně či jako zábal. Na obličeji se vyhněte očnímu okolí, zde raději sáhněte po speciálních přípravcích. Po vyschnutí začne jíl praskat a je tak čas jej omýt vlažnou vodou. Po použití je vhodné pleť ošetřit krémem či tělovým mlékem.
K dostání jsou samozřejmě také speciální mýdla, nebo již hotové masky či celé kosmetické řady včetně výživných sér.
Všeho s mírou
Tím, že se jedná o velmi silného přírodního bojovníka, může u citlivějších jedinců dojít k přesušení pleti či vyvolat pocit táhnutí. Přizpůsobte se tedy vždy svému typu a potřebám.
Vyzkoušíte tento elixír mládí a krásy našich předků?