Vůni a chuť čerstvého, ideálně ještě teplého pečiva, si dovede představit každý z nás. Chléb patří mezi nejoblíbenější druh pečiva a první poznatky o něm sahají až do doby 10 000 let před naším letopočtem. Víte vše o jeho vzniku?
Z čeho se chléb skládá
Někomu se může výroba chleba zdát složitým procesem, který by rozhodně nezvládl. Ve skutečnosti se výroba stále víc automatizuje a tak, jak se chléb vyráběl a pekl v minulosti, se to už dnes v moderní době nepraktikuje. K ulehčení celého procesu slouží nejen moderní stroje, ale také potrubní přepravní systém. Chléb je pekařský výrobek z droždí, mouky, vody a soli. Existují také různé obměny, kam patří například žitný, celozrnný, slunečnicový nebo jiný speciální druh tohoto pečiva.
Výroba jednotlivých komponentů
Prvním krokem, který vede k samotné výrobě chleba, je výroba jednotlivých surovin, ze kterých se skládá. Mezi hlavní patří mouka, které je nejčastěji pšeničná. Firmy, které se zabývají zpracováním obilovin, zmíněné pšenice, ale například i žita, ocení moderní technologie v podobě přepravy sypkého zboží. Tím je celý proces výroby urychlen a výrazně zjednodušen. Potrubním systémem je možné přepravovat samotná zrna, zmíněné obiloviny, ale i krmivo, semínka a další sypké potraviny.
Kvásek nadevše
Další velmi důležitou surovinou, bez které se výroba chleba neobejde, je kvásek. V menších pekárnách se dokonce předával následovatelům, kteří se provozu pekárny věnovali po dlouhá léta. V některých případech se mohlo stát, že kvásek byl v pekárně například i desítky let a majitel pekárny se o něj celou tu dobu staral. Kvásek se musí přikrmovat, občas promíchat a někdy je potřeba jej také „namnožit“ a připravit tak další čerstvý kvásek, který sloužil například k výměnnému obchodu nebo k prodeji.
Postup výroby chleba
Při výrobě oblíbeného pečiva je potřeba projít veškeré pracovní postupy. Od hnětení těsta, přes zrání, až po jeho dělení, tvarování a dokynutí. Ke zjednodušení veškerých zmíněných kroků slouží moderní technologie a automatizované stroje, kdy člověk celý proces jen hlídá a kontroluje. V menších pekárnách je však pořád k vidění, že například tvarování bochníků chleba se věnují lidé samostatně.
Pečení chleba
Pokud jste někdy zkoušeli upéct vlastní chléb doma, určitě víte, že to není nic jednoduchého. Bochník by měl mít správný tvar, teplota pečení nesmí být ani nízká ani vysoká a opravdu hodně záleží na tom, z čeho a jak máte připraveno těsto. První fází při pečení je zapékání, které se pohybuje kolem teploty 250 °C, následuje vypékání, kdy se teplota snižuje až o padesát stupňů. Samotné pečení bochníku chleba, který váží okolo jednoho až dvou kilogramů, se pohybuje kolem 50 minut.