Vybrat sportovní vybavení může někdy dát pořádně zabrat, zvlášť jedná-li se o dlouhodobou a výraznější, co se finančních prostředků týče, investici. V nepříznivém scénáři se totiž jinak nevyhnete zdravotním komplikacím, vyhozeným penězům, nekomfortnímu stavu a třeba i oplétačkám na reklamačním oddělení.
Lyžařské boty základním stavebním kamenem
Prvně je třeba si určit, jaká disciplína neboli styl lyžování je vám nejbližší. Pro rekreační účely se hodí nejvíce čistě sjezdové boty, taktéž lyžařské boty kategorie allmoutain. Pro náročnější lyžaře jsou tu freeridové a freestylové boty.
Bez lyží ani sjezd
Při výběru se zaměříme na čtyři základní parametry. Prvním je délka, ta by obecně měla dosahovat kořenu nosu stojícího člověka. Kratší lyže se hodí spíše pro řezané oblouky, delší zase pro rychlejší jízdu. Dále vybereme šířku vzhledem k sjezdovému povrchu, širší lyže se hodí více pro „off-road“ a „freeride,“ užší zvolí reakční lyžaři na klasických sjezdovkách.
Třetím důležitým prvkem je tvrdost. Měkčí lyže se hodí spíše pro rekreační lyžaře s nižší hmotností, naopak tvrdší s dřevěným jádrem pro zkušenější. Posledním parametrem zůstává rádius, krátký se hodí pro lepší ovladatelnost při nižší rychlosti. Dlouhý rádius je naopak vhodnější pro vyšší rychlost a delší oblouky.
Tepelný štít v podobě lyžařských kalhot
Vždy vybírejte o číslo větší, než je vaše skutečná velikost, potřebujete totiž, aby se vám do něj vlezlo ještě třeba termoprádlo, což při zkoušení nemusí být vždy pravidlem. Důležitým aspektem při výběru lyžařských kalhot je také vodní sloupec, ten by se měl pohybovat pro běžné lyžaře v rozpětí 5000-8000 mm.
Podtrženo, sečteno – při výběru nejen lyží a potřebného vybavení dbejte předem na dostatečnou analýzu produktů a zejména při užívání vybavení z dlouhodobého hlediska se nebojte si připlatit za kvalitu. Ta totiž bude rozhodovat o mnohém ať už z hlediska životnosti, tak v oblasti komfortu a spolehlivosti.