I když už nepatříte mezi školou povinné, rozhodně vás pobaví, co vše se ve škole může stát. Podívejte se s námi na rekordy a kuriozity ze školních lavic a zavzpomínejte i na svá školní léta. A pokud máte doma potomky, kteří jsou školou povinní, nebojte se je motivovat těmi, kteří se o tyto rekordy a kuriozity zasloužili.
Práce učitele
Kuriózní podmínky k získání učitelského postu mají v Austrálii. Zde byly totiž sestaveny požadavky, které by měl splnit opravdu dobrý učitel. Kromě pozitivních lidských vlastností, kam patří například férovost a smysl pro spravedlnost, je požadavkem například laskavost a trpělivost. Další vlastností musí být smysl pro humor. Učitelé však tyto vlastnosti nesmí o sobě jen tvrdit, ale dokazují je pomocí osobnostních testů, které se objevily nejen při žádostech o zaměstnání, ale v samotném přijímacím řízení pedagogické fakulty.
Soutěže a hry
Škola by neměla být jen o zbytečném memorování množství dat a jmen nebo každodenním chozením do školy s plným školním batohem učebnic a popsaných sešitů. Vzdělávání by mělo děti bavit a motivovat k tomu, aby se o předměty zajímaly a samy byly aktivní. K tomu může významně pomáhat i učení hrou a případně školní soutěže.
Neobvyklé školní disciplíny
Na některých školách i v České republice se můžete setkat s velmi netradičními disciplínami. Mezi ně patří například rychlost přezutí z školních přezůvek do venkovních tenisek, obalení sešitu pomocí ochranné fólie, uklizení školních pomůcek z lavice do školního batohu s ergonomickými prvky nebo třeba rychlost nalistování zadané strany v učebnici a přečtení textu.
Diktát, který psát nechcete
Dalším krokem, jak žáky motivovat k tomu, aby do školy nechodili s nechutí, je zapojení rodičů i pedagogů do školních i mimoškolních aktivit. Například mezi zajímavé školní rekordy patří nejdelší ručně psaný diktát, na kterém se podíleli žáci, rodiče a také učitelé. Tento diktát trval 48 hodin a byl psán ve dne i v noci. V pražské základní škole v Lysolajích tak bylo popsáno 222 listů papíru.
Kolik lidí dáte do aktovky
Mnoho z nás si určitě pamatuje na svou první školní aktovku pro prvňáčky, která byla v první třídě těžká, i když jsme ještě neměli tolik sešitů a učebnic. Zdravé školní batohy se do současnosti změnily a dbají hlavně na komfort při nošení, ergonomické prvky a moderní design. Zajímavým rekordem byla však výroba největší školní aktovky. Ta byla vysoká 220 centimetrů a vyráběla se 20 dnů. Taška vážila 150 kilogramů a vešlo se do ní 33 dospělých. Byla vyrobena v Pelhřimově a právem patří do Muzea rekordů a kuriozit.
Pamatujete si na své zážitky ze školy a byli jste součástí nějakého rekordu?