Proč si pořídit fóliovník na zahradu? Prodloužíte vegetační sezónu

fóliovníky

Vegetační sezónu rostlin je možné díky fóliovníkům prodloužit. V našich zeměpisných končinách je to nutností, protože jarní mrazíky bývají ještě začátkem května a už v září se opět o slovo hlásí studené noci, které mnohým rostlinám neprospívají. Fóliovníky zajistí optimální teplotu od brzkého jara do pozdního podzimu.

Jaký je rozdíl mezi skleníkem a fóliovníkem?

Skleníky a fóliovníky můžeme označit společným slovem jak rychlírny. Poskytují rostlinám vhodné podmínky pro jejich růst i v době, kdy je v jejich okolí ještě poměrně chladno. Skleníky bývají vyrobené ze skleněných nebo polykarbonátových okenních tabulek. A pochopitelně díky použitému materiálu také déle vydrží. Na druhou stranu jsou nákladnější na pořízení.

Levné fóliovníky udělají stejnou službu jako skleníky, přitom za ně zaplatíte menší obnos. Udržuje teplo a vlhko, které jsou pro velkou řadu plodin důležitými podmínkami pro jejich růst. V současné době už není problém si pořídit i vysoký fóliovník, ve které lze pěstovat i vysoké rostliny, jako jsou rajčata. Pro vytápění fóliovníků v období jaro až podzim se velice často používají teplovzdušné kotle. Jejich spaliny je třeba odvádět mimo prostor fóliovníku.

Moderní fóliovníky

O tom, jak dlouho vám fóliovník vydrží, rozhoduje také volba tloušťky fólie. Pokud vyberete obyčejnou okolo 0,1 milimetru, je pravděpodobné, že vám vydrží pouhou jednu sezónu. Silnější fólie, jež jsou chráněné i proti UV záření, mají životnost už delší – asi dva roky. A ještě existuje i další typ, tzv. kašírované fólie s výztužnou mřížkou, u nichž se životnost pohybuje okolo pěti let. Pro stavbu fóliovníku se jako základní konstrukce používají pozinkované profily. Když si ale vyberete hliník, máte zaručenou téměř neomezenou životnost konstrukce. Nespornou výhodou hliníkového fóliovníku je jeho nízká hmotnost, díky níž je možné ho snadno přenášet z místa na místo.