Přezouvat či nepřezouvat? Tuto otázku řeší mnoho motoristů

celosezónní pneumatiky

Někdo si raději kupuje pneumatiky zimní i letní, někdo dává přednost těm celoročním. Univerzální pneumatiky ušetří nejen přezutí, ale i peníze za druhou sadu a nutnost někde ji uskladnit. Pro někoho jsou to dobré důvody. Jak je to ale s jízdními vlastnostmi a životností univerzálních pneumatik?

Vyplatí se celosezónní pneumatiky?

Každé pneumatiky zhruba po šesti letech ztrácí své jízdní vlastnosti, takže je musíte kvůli vlastní bezpečnosti vyměnit, i když mají ještě vzorek zachovalý. Jestliže tedy jezdíte tak málo, že byste obě sady pneumatik neojezdili, je výhodnější pořídit si univerzální pneumatiky. Investice do druhé sady je v takovém případě zbytečná. Také řidiči, kteří jezdí v zimě jen výjimečně, nepotřebují přezouvat. Na ty krátké vzdálenosti po městě jsou zimní pneumatiky zbytečně drahá záležitost. Také ušetříte za úschovu druhé sady v pneuservisu a ani na spotřebě paliva se to výrazně neprojeví.

Nebezpečný kompromis

Celoroční pneumatiky jsou ovšem stále jen kompromisem, který si nemůžou dovolit ti, co jezdí pravidelně a často. Je rozumnější pořídit si obě sady pneumatik, než se vystavovat zvýšenému nebezpečí, že se vůz nebude na povrchu vozovky chovat, tak, jak potřebujete.

Celosezónní mají delší brzdnou dráhu, zatímco zimní pneumatiky poskytují bezpečí a maximální jízdní komfort už od +7 °C. Současné zimní pneu už jsou tiché a stejně komfortní jako letní pneumatiky, méně se opotřebovávají a hlavně v zimě „nezmrznou“.

Jestliže najezdíte ročně víc než 10 000 km, rozhodně přezouvejte na letní a zimní gumy, ušetříte za pneumatiky i palivo a hlavně bude auto na silnici bezpečně reagovat.

Nejhorší možnou variantou je, když se snažíte ušetřit za sadu pneumatik tak, že jezdíte na zimních celý rok. Na horkém asfaltu se vám budou lepit a špatně brzdit. To už si raději pořiďte ty univerzální.