Povinné ručení: Klíčové faktory pro výběr

Pořídili jste si nový vůz a potřebujete sjednat povinné ručení? Pojišťovací expert ze srovnávače pojištění Klik.cz Aleš Rothbarth upozorňuje na ty nejdůležitější faktory, podle kterých byste si povinné ručení měli vybrat. 

Rozsah asistenčních služeb

Asistenční služby jsou součástí základního povinného ručení, mění se ale jejich rozsah. Při výběru pojištění je proto důležité zeptat se sám sebe, co je pro vás naprostý základ. Pokud například jezdíte často dlouhé trasy a cestujete po celé České republice, zajímavá pro vás bude možnost odtahu zdarma i z větší dálky. V rámci asistenční služby je také často nabízeno vypůjčení vozidla v případě, že to vaše nadále odmítne spolupracovat. Někdy je však nutné alespoň složit zálohu. Na pomoc ovšem máte v rámci povinného ručení právo vždy. Otázka je jen, kolik vás to bude stát. Na co máte v rámci asistenční služby nárok, si můžete ověřit se zaměstnancem pojišťovny telefonicky. Pokud by se vám zdál doplatek moc vysoký, pomoc můžete samozřejmě odmítnout. 

Limit pojistného plnění

Limit pojistného plnění je taktéž velmi důležitý a obecně platí, že čím nižší je, tím méně za povinné ručení platíte. „Zákonem stanovená minimální hranice pojistného plnění je 35 milionů korun. Většina pojišťoven nabízí tento limit vyšší, většinou 70 nebo 100 milionů. Je tak na zvážení, kterou částku si vyberete. Například 35 milionů se může zdát jako vysoká částka, jsou ale případy, kdy to nestačí,“ upozorňuje Aleš Rothbarth. 

Frekvence plateb

Zatímco někdo preferuje zaplatit povinné ručení vždy jednou ročně, někdo upřednostní čtvrtletní nebo pololetní platbu, a to zejména v případech, kdy je cena povinného ručení vysoká. „Za povinné ručení si nejvíce připlatí mladí řidiči z velkých měst a řidiči nových aut, u kterých se škody šplhají do statisícových částek. Je tedy logické, že roční povinné ručení poměrně citelně zasáhne do rozpočtu. Právě tehdy se možná vyplatí zvolit si vyšší frekvenci plateb. Většina pojišťoven ale nabízí slevu za roční platbu, to je třeba si ověřit,“ dodává Rothbarth. 

Připojištění k povinnému ručení

Pokud se vám nechce platit havarijní pojištění, mohla by vás v rámci povinného ručení zajímat i nejrůznější připojištění. Nejčastěji se sjednává připojištění čelního skla nebo třeba střet se zvěří. Opět je důležité si říct, co je pro vás to nejpodstatnější a zda vůbec připojištění potřebujete. „Za mě je připojištění čelního skla naprosto nezbytné. K poničení může dojít prakticky kdykoli a tyto situace nedokážete nijak ovlivnit. Ostatní připojištění jsou pak individuální a záleží na preferencích a potřebách daného řidiče,“ uzavírá Aleš Rothbarth za internetový srovnávač pojištění Klik.cz.