Propojení prostoru obývacího pokoje a kuchyně povýšilo v posledních letech na nový standard, který se stal neodmyslitelnou součástí každého moderního bydlení. Výsledkem tohoto spojení je tzv. obytná kuchyně. Ta je centrem nejen přípravy pokrmů pro celou rodinu, ale také se stává hlavním dějištěm společného i společenského života daného domova. Jak takovou kuchyni správně zařídit, aby vyhovovala po všech stránkách?
Harmonie společného prostoru
Máte-li spojenou kuchyni s obývacím pokojem, případně toto propojení plánujete, při výběru budoucí kuchyně pamatujte na to, že kuchyně bude součástí většího celku. Obytná kuchyně a její styl by měly být v harmonii se zařízením celého prostoru. Ještě před návštěvou kuchyňského studia si zkuste rozmyslet barvy a také materiály, které by prostoru měly vládnout. Jak u výběru barev tak u materiálů vycházejte ze současné podoby interiéru, případně z toho, jak bude interiér vypadat. Dle nepsaných pravidel interiéru byste měli kombinovat maximálně tři barvy. Do tohoto počtu jsou zahrnuty i odstíny dřeva a dalších materiálů. Častým nešvarem českých domácností, který rozhodně nepřispívá k harmonické atmosféře, bývá kombinování více druhů dřev v různých odstínech.
Pokud jdete na konzultaci jako pár, pokuste se shodnout na jedné vizi. Libujete si v moderním minimalismu a u barev se snažíte držet spíše základních tónů, ale vaše drahá polovička má naopak představu o kuchyni v rustikálním stylu? Nějakým těm kompromisům se jistě nevyhnete, ale dobré kuchyňské studio vám jistě pomůže najít kuchyňskou linku, která si získá srdce obou.
Ať máte přehled!
Obytná kuchyně je prostor, který vám umožňuje být součástí aktuálního dění. Pokud tento typ kuchyně vybavíte dobře, nemusí vám uniknout žádná konverzace s rodinou, sklenička s přáteli a ani jediná vteřina příjemného večera i když jste si opět vytáhli černého Petra a zbyla na vás starost o občerstvení a vaření místo volné zábavy. A jaké že to dobré řešení je? Nechte si navrhnout kuchyňskou linku tak, abyste nemuseli být zády k otevřenému prostoru a společnosti.
Možností je několik. Kuchyňská linka do “U” poskytne opravdu velkorysou pracovní plochu i hromadu úložného prostoru. Takovou kuchyni ocení zejména opravdoví nadšenci do vaření, pro které se stane vysněným královstvím. Druhou možností je nyní velmi oblíbený kuchyňský ostrůvek. Ten je možné využít nejen jako další pracovní plochu se sporákem či varnou deskou, ale i jako snídaňový pult či bar, u něhož vám vaše návštěva i rodina může dělat společnost při přípravě pohoštění.
Různé typy posezení
Dobře zařízené obytné kuchyni by kromě stylu, prostornosti a harmonického spojení s okolím nemělo chybět i pohodlné posezení. Spíš než výběr kvalitních židlí máme nyní na mysli různorodost míst k sezení. Jedno z nich už jsme lehce zmínili. Možná vás to překvapí, ale můžete se spolehnout, že barové sezení přímo u kuchyňské linky či ostrůvku se stane jedním z nejoblíbenějších posezení v celé kuchyni. Ranní čaj, odpolední káva, chvilka práce na notebooku, čtení novin i obyčejná konverzace nad denními událostmi – pro tohle všechno se na barových židlích u kuchyňského ostrůvku najde místo.
Kromě toho ale nezapomínejte ani na výběr prostorného jídelního stolu, který se bude hodit v případě početnější návštěvy i běžného rodinného stolování, nebo na nákup pohodlné sedačky s křesly a taburety pro chvíle odpočinku a pohody.
Zařídit obytnou kuchyni stylově a prakticky není jednoduché. Proto se při jejím plánování i výrobě svěřte do rukou opravdu dobrého kuchyňského studia, které bude schopné dotáhnou vaše vize k dokonalosti.